(KRAJ) Borusija Dortmund - PSŽ 1:0: "Milioneri" nose minimalac u Francusku, "sveci" gađali u prazno

01.05.2024 22:52
duel fudbalera Borusije D. i Pari Sen Žermena iz prošlogodišnjeg meča Tanjug/AP Photo/Martin Meissner
duel fudbalera Borusije D. i Pari Sen Žermena iz prošlogodišnjeg meča

Sreda veče rezervisano je za prvi meč drugog polufinala fudbalske Lige šampiona, u kom će Borusija iz Dortmunda biti domaćin Pari Sen Žermenu, a gledaoci TV Arena 1 Premimum (21.00) imati priliku da u direktnom prenosu na našoj televiziji i portalu isprate duel nemačkog i francuskog tima.

Biće to čak treći duel izabranika Edina Terzića i njegovih "milionera" sa pulenima Luisa Enrikea u tekućoj sezoni elitnog UEFA takmičenja, jer ih je žreb spojio u grupnoj fazi, kada je na "Vestfalenu" meč završen bez pobednika (1:1), a "sveci" slavili na svom "Parku prinčeva " (2:0).

Ovog puta je ulog mnogo veći, jer nema popravnog posle večerašnjih 90 minuta i sat i po revanša, a ne zna se ko više želi u finale. Večerašnji domaćin zbog toga što dugih 11 godina čeka proboj do same završnice, a gosti jer i pored silnih ulaganja u tim nikako da se okite evropskom krunom, iako sezonama imaju odlazećeg golgetera kova Kilijana Mbapea.

Borusija Dortmund - PSŽ 1:0 (1:0)

Stadion: Vestfalen

Kapacitet: 81.365

Sudija: Entoni Tejlor (Engleska)

Strelci: Filkrug 36. minut (Borusija).

Žuti kartoni: Matsen, Šloteberk (Borusija), Ruiz (PSŽ).

DORTMUND (4-2-3-1): Kobel - Rajerson (od 86. Volf), Šloterbek, Humels, Matsen - Džan, Zabicer - Adejemi (od 83. Rojs), Brant (od 86. Nmeka), Sančo - Filkrug (0d 91. Mukoko).

PSŽ (4-3-3): Donaruma - Hakimi, Markinjos, Ernandes (od 42. Beraldo), Mendes - Zair Emeri, Vitinja, Ruiz - Dembele, Mbape, Barkola (od 65. Muani).

(UŽIVO) Borusija Dortmund - PSŽ

01.05.2024. 22:58

Kraj meča

Što su uradili timovi su uradili u večerašnjih 90 regularnih minuta i još četiri bonusa, a Borusija zadovoljnija čeka revanš, jer je za taj jedan korak bliža finalu na legendarnom "Vembliju". Mogla je da pobedi i ubedljivije, ali i da ostane bez slavlja, dok je PSŽ gađao ćorcima i sada ima vremena do sledećeg utorka da smisli kako da stigne i prestigne izazivača.

01.05.2024. 22:54

84. minut: Rojs neprecizan, odnos snaga nepromenjen

Ubrzo pošto je ušao u igru, iskusni Rojs mogao je da osigura trijumf domaćina, na vreme, ali nije udario po lopti kao u svojim najboljim danima. Svejedno, Borusija je i dalje blizu toga da na revanš ode sa "minimalcem".

01.05.2024. 22:47

83. minut: Rojs in, Adejemi out

Marko Rojs umesto Adejemija na travnatom tepihu "Vestfalena". Iskusni centarfor dobio je zadatak da odmeni dobrog, ali vidno umornog igrača sredine terena.

01.05.2024. 22:43

79. minut: Dembele izrasta u tragičara

Ponovo je Usman Dembele bio u krupnom kadru i još jednom je uprskao stvar. Ovog puta samo njegovom krivicom, pošto je potpuno neometen gađao nekoga na tribinama umesto što je pogodio mrežu.

01.05.2024. 22:40

72. minut: Kobel nadmudrio Dembelea

Nova prilika za izjednačenje PSŽ-a, ali se ni Dembele nije upisao u strelce. Kobel je spustio rampu, pa je velemejstorsko dodavanje Mabapea ostalo samo to, a moglo je da bude efektna asistencija.

01.05.2024. 22:33

65. minut: Muani zamenio Barkolu

Prva izmena u sastavu Pari Sen Žermena. Luis Enrike odustao je od Barkole u napadu, a sa klupe za rezerviste povukao Muanija. Vreme će pokazati da li je Španac "ubo" sa rokadom.

01.05.2024. 22:24

60. minut: Filkrug propustio priliku za novi udarac u "bradu"

Jedini strelac u dosadašnjem delu sve otvorenijeg, življeg i sadržajnijeg dvoboja mogao je da kapariše pobedu Borusije, ali je šutirao preko prečke u, na izvol'te, situaciji. PSŽ je bio miljenik Fortune u ovom momentu.

01.05.2024. 22:18

56. minut: Ruiz promašio rezultatski egal

Izjednačenje visi u vazduhu, ali stalno se odlaže. Sada je Ruiz bio neprecizan, jer je njegov pokušaj glavom, dok je padao, završio pored desne strane Kobelovog gola. Postoje samo dva scenarija u ovakvim slučajevima - ili će navalentniji tim konačno pogoditi ili će biti kažnjen za promašaje.

01.05.2024. 22:14

51. minut: Dve stative PSŽ-a, jedna za drugom

Koliko je sada sreće imao domaći tim! Prvo je Kilijan Mbape, a onda Ašraf Hakimi, u istom napadu, zatresao stativu i za koji milimetar promašio izjednačenje. Agresivni PSŽ u jakom naletu.

01.05.2024. 22:09

Počeo drugi deo utakmice

Sat je počeo da otkucava drugih 45 minuta, a treneri su izabrali da ništa ne menjaju na pauzi. Isti igrači nastavljaju boj na "Vestfelenu".

01.05.2024. 21:53

Gotovo prvo poluvreme

Ekipa iz Dortmunda ima prednost na poluvremenu i nije da je nije zaslužila, iako je PSŽ imao više loptu u svom posedu. Nemački predstavnik znao je da iskoristi jedan od udaraca na gol, dok se rival za sada zadovoljava terenskom premoću. Ili mu rival ne dozvoljava da se razmaše u završnici, zavisi od ugla posmatranja.

01.05.2024. 22:00

44. minut: Golmanska parada spasila "svece"

"Milioneri" su imali kolosalnu šansu da dupliraju gol zalihu. Marcel Zabicer je ušao u prazan prostor i odlično odapeo iz srca kaznenog prostora, ali ga je Donaruma pročitao i izvrsnom paradom sprečio veći minus gostiju.

01.05.2024. 21:57

42. minut: Povređeni Ernandes napustio teren

Prinudna izmena kod gostiju. Lukas Beraldo dobio je šansu umesto imenjaka Ernandesa. Iskusni štoper Parižana stradao je u pokušaju da zaustavi Filkruga, pa je Enrike morao neplanirano da ga izvede i napravi izmenu u zadnjoj liniji.

01.05.2024. 21:40

36. minut: GOOOL! Borusija vodi, Filkrug strelac

Borusija je strpljivo čekala i dočekala da "poentira", usred terenske inicijative PSŽ-a. Niko Šloteberg je poslao savršenu dubinsku loptu do Niklasa Filkruga, a ovaj je desnicom sjajno primio u trku, pa šutem drugom nogom doneo vođstvo svom timu. Svojim trećim pogotkom ove sezone u Ligi šampiona.

01.05.2024. 21:36

34. minut: Samo pet faulova za više od pola sata igre

Prošlo je više od pola sata fudbala, a rivali se nisu "pretrgrli" u fauliranju ili startuju u skladu sa pravilima igre. Četiri su napravili igrači Borusije, a samo jedan bio je delo PSŽ-a.

01.05.2024. 21:32

30. minut: Konačno korner, za Borusiju

Prvi korner na meču dobiola je Borusija ioz Dortmunda. Sa desne strane, pošto je Brant prethodno u pravom trenutku izblokirao udarac Markinjosa.

01.05.2024. 21:24

22. minut: PSŽ pritiska, ali bez efekta

Pari Sen Žermen preuzeo je polako kontrolu nad dešavanjima, pristiska domaćina, ali nema pravog završnog udarca, samim tim ni ozbiljnih šansi da se ugrozi Kobel među stativama.

01.05.2024. 21:22

18. minut: Žuti karton za Matsena

"Pala" je prva sudijska opomena, a dobio ju je Matsen iz Borusije. Glavni arbitar Tejlor pokazao je žuti karton zbog faula na Emeriju.

01.05.2024. 21:17

13. minut: Dobar pokušaj Zabicera i odlična odbrana Donarume

Domaćin je isprovocirao prvu odbranu golmana na meču. Zabicer je iskušavao Donarumu, ali ovaj se nije uhvatio na krivoj nozi, jer je na vreme napustio gol liniju i ušao mu u šut. Nije još vreme da nego kapitulira.

01.05.2024. 21:13

11. minut: Prvi šut na meču, Dembele pored gola

Dočekali smo prvi udarac prema mreži od početka utakmice, a uputio ga je Dembele. Lopta igrača PSŽ-a prohujala je pored stative. Ništa od promene rezultata.

01.05.2024. 21:10

8. minut: "Žuto-crni" češće idu napred

Borusija za sada otresitija i ofanzivnija od protivnika, češće prelazi polovinu igrališta i vrši pritisak na PSŽ. Za sada bez prilike da mu ugrozi gol.

01.05.2024. 21:02

Zakotrljalo se na "Vestfalenu"

Sa dva minuta u odnosu na satnicu, počeo je prvi polufinalni susret Borusije i Pari Sen Žermena, a startni šut sa centra terena grandioznog i do zadnjeg mesta popunjenog "Vestfalena" izveo je gostujuči tim.

01.05.2024. 20:52

Ovako je izgledao poslednji "sudar" istih timova

01.05.2024. 20:44

Preteća okrugla cifra domaćina

"Milioneri" možda imaju nešto manje šanse na papiru od rivala, ali imaju i te kako čime da prete, ali i povoda da se hvale. Dortmund nije poražen na svom terenu u prethodnih deset mečeva Lige šampiona kod kuće. Šest puta je prvak Evrope iz 1997. godine i njen finalsita 2013. izlazio kao slavodobitnik iz tih duela, a u četiri navrata rivalima dozvoljavao remi.

01.05.2024. 20:39

Moćne brojke Pari Sen Žermena

"Sveci" iz Pariza pretrpeli su samo jedan poraz u poslednje 32 utakmice, računajući sva takmičenja. I to pomenuti od Barselone na u prvoj polovini četvrtfinalnog dvoboja sa Barselonom. Nema, dakle, boljeg temelja samopouzdanja za novog (starog) prvaka Francuske pred početak njegovog četvrtog polufinalnog pojavljivanja u Ligi šampiona. U pokušaju da reprizira 2020. godinu, kada je predvođen Tomasom Tuhelom stigao do premijernog klupskog finala.

01.05.2024. 20:24

Luis Enrike: Sve osim plasmana u finale bilo bi razočarenje

Pari Sen Žermen kao Sizif, iz sezone u sezonu, gura ka tituli kontinentalnog prvaka, ali mu ona stalno izmiče. Na "Parku prinčeva" nadaju se da je 2024. "ta" godina, što se da videti i iz izjave njegovog trenera.

"Za sva četiri tima koji su u polufinalu, sve osim plasmana u finale bi bilo razočaranje. Ni sa nama nije drugačije. Pokušaćemo da fudbalom pobedimo i prođemo dalje. Očekujem da bude spektakularno i da će oba tima stvarati šanse. U procesu smo rasta i na početku novog projekta. Do kraja sezone je mesec dana, a mi smo u igri da osvojimo sve. Najvažnije je da kontrolišemo emocije i da ne posustanemo pod pritiskom. Ali na taj pritisak ne treba gledati kao na neprtijatelja i moramo da budemo ambiciozni", rekao je Luis Enrike na konferenciji za medije uoči novog sudara sa Borusijom.

01.05.2024. 20:22

Startna postava "svetaca" sa "Parka prinčeva"

01.05.2024. 20:19

Edin Terzić: Mnogo smo čvršći nego u septembru i decembru

Dortmund nije uspeo da savlada PSŽ u dva meča iz prošle godine, u grupnoj fazi LŠ, pa se u Borusiji nadaju trećoj sreći. Ubeđeni da su u međuvremenu "porasli" kao tim i sazreli da uzvrate udarac.

"Nije nam se svidelo kako smo izgledali u tom prvom meču. Sada smo drugi tim, mnogo čvršći od onoga što smo bili u septembru, pa čak i decembru. Tada smo imali suviše respekta prema rivalu. Želeli smo da iskočimo iz našeg sistema i odigramo nešto hrabrije, da protivnika dovedemo u nezgodninu poziciju, da se nađe pod pritiskom i da mi budemo agresivniji na terenu", smatra trener "milionera" Edin Terzić.

01.05.2024. 20:15

Jedanaestorka Borusije od prvog sekunda

01.05.2024. 20:11

Copy-paste, do Top 4 preko Španaca

Oba tima su do Top 4 stigla preko španskih protivnika i to, da bude još zanimljivije, posle minusa iz prvih utakmica. Pari Sen Žermen je kod kuće ostao kratkih rukava protiv Barselone (1:3), da bi u revanšu ponizio Katalonce (1:4).

Borusija se nije dobro provela na gostovanju u Madridu (2:1), ali je zato na svom bunjištu vratilo milo za drago Atletiku i to sa kamatom uzvratila favorizovanim "jorgandžijama" (4:2), ostavši u trci za najvažniji evropski trofej u fudbalu.