UEFA Liga Evrope

Sparta izbrisala zaostatak iz prvog meča: Kraj "evropskog sna" za Galatasaraj

22.02.2024 23:01
Fudbaleri Sparte iz Praga slave pogodak protiv Galatasaraja Tanjug/AP Photo/Petr David Josek
Fudbaleri Sparte iz Praga slave pogodak protiv Galatasaraja

Fudbaleri Sparte iz Praga su savladali Galatasaraja 3:1 (1:1) i tako obezbedila plasman u osminu finala Lige Evrope. Češka ekipa je izgubila prvu utakmicu u Istanbulu i nakon preokreta je uspela da pobedi turski "supertim" i prođe u narednu fazu takmičenja.

Anhelo Prešado je doneo prednost domaćinu već u osmom minutu utakmice, dok je Abdulkerim Bardakči u 16. poravnao na 1:1. Gosti iz Turske su se odlično branili, pre svega jer su imali prednost iz prvog meča. Ipak, sve se promenilo kada Kan Ajhan dobio direktan crveni karton u 70. minutu.

Prvo je Indrit Tuci postigao pogodak za 2:1. Tim rezultatom bi meč otišao u produžetke, ali se to nije dogodilo zahvaljujući Lukašu Haraslinu. Češki fudbaler je u 80. minutu savladao Fernanda Musleru. Jan Kučta je postavio konačan rezultat u 96. minutu.

Učešće u narednoj fazi takmičenja je obezbedio i Olimpik iz Marseja koji je pobedio Šahtjor 3:1 (1:1). Geogri Sudakov je u 12. minutu sa "bele tačke" doneo prednost Ukrajincima, a odmah nakon toga je Pjer Emerik Obamejang poravnao rezultat. Gabonac je ujedno postao najbolji strelac u istoriji Lige Evrope sa 31 postignutim golom.

Nekadašnji napadač Arsenala se našao u ulozi asistenta u 74. minutu kada je Ismaila Sar doneo prednost domaćinu, a Žofri Kondogbija je u 81. postaovio konačan rezultat.

U osmini finala će se naći i ekipa Sportinga. Klub iz Lisabona i Jang Bojs su odigrali nerešeno 1:1 (1:0), ali su "lavovi" u prvom meču u Švajcarskoj slavili 3:1, što je bilo dovoljno za prolazak u narednu fazu. Viktor Đokereš je već u 12. minutu, dok je u 57. promašio jedanaesterac. Silver Ganvula je u 84. minutu postigao utešni pogodak za švajcarsku ekipu.