Zvezda i Partizan 21. put igraju derbi u martu: Crno-beli nisu slavili na Marakani 28 godina

07.03.2024 14:58
Damir Čakar je 1996. postigao treći gol u poslednjoj martovskoj pobedi Partizana na Marakani MN Press

Fudbaleri Crvene zvezde i Partizana igraće u subotu 9. marta 172. večiti derbi, u okviru 24. kola Mozzart bet Superlige i to će biti da se 21. put u istoriji sastaju u ovom mesecu. Do sada je više uspeha imala Crvena zvezda jer je ostvarila devet pobeda, sedam remija uz četiri trijumfa Partizana.

Crveno-beli imaju bolji skor u martu mesecu na oba stadiona. Na "Marakani" su se odigrale 14 utakmica, domaćin je ostvario šest pobeda, šest puta je bilo nerešeno s tim da je 1992. Zvezda posle 0:0 slavila na penale (4:2), a crno-beli su slavili samo dva puta.

Poslednji put Partizan je slavio na stadionu Zvezde u martu pre 28 godina. Igrao se 103. duel dva ljuta rivala 10. marta 1996. godine. Nebojša Krupniković je doneo prednost Zvezdi u 31. minutu jer je sa penala savladao Nikolu Damjanca, da bi Predrag Pažin (38) posle kornera i greške golmana Zvonka Milojevića izjednačio. Savršenu kontru i maestralni pas Ćirića je Albert Nađ (42) pretvorio u vođstvo gostiju.

Na početku drugog poluvremena, asistent kod prvog gola Damir Čakar (47) iz slobodnog udaraca, a uz pomoć živog zida prevario je Milojevića za vođstvo od 3:1. Miodrag Pantelić je doneo nadu Zvezdi (62), a crveno-beli nisu mogli da spreče poraz od 2:3.

Od tada do danas Zvezda je bila domaćin na sedam susreta, ostvarila je tri pobede, poslednju je 3. marta prošlke godine potpisao desni bek Aleks Vigo pogotkom već u 5. minutu meča.

Partizan je šest puta dočekivao Crvenu zvezdu u martu na stadionu u Humskoj i samo dva puta je pobedio. Međutim, crno-beli u ovom mescu nisu bili domaćini čak 27 godina. Poslednji martovski duel na svom stadionu dobili su 3:0 na "Dan žena" 1997. godine.

Poslednja tri martovska duela večitih bili su važni i zbog pozicije u plej-ofu, a biće i ovaj u subotu 9. marta jer Partizan ima bod prednosti a Crvena zvezda ima priliku da ih pobedom preskoči i zauzme tron na šest kola pre kraja prvog dela.