Mančester siti i Arsenal igrali nerešeno, Liverpul preuzeo lidersku poziciju

31.03.2024 19:26
Borbeno do kraja u derbiju, Haland i Gabrijel Tanjug/AP Photo/Dave Thompson
Borbeno do kraja u derbiju, Haland i Gabrijel

Remiju na "Etihadu" najviše se obradovao Liverpul, koji je preuzeo lidersku poziciju posle "nule" između Mančester sitija i Arsenala i sada ima dva boda više u odnosu na "tobdžije". To im je omogućila i pobeda protiv Brajtona (2:1).

Siti je više pretio, Arsenal se dobro branio, napadao uglavnom iz kontri, ali je prvo poluvreme derbija 30. kola Premijer lige završeno bez golova.

Taktičko nadmudrivanje dvojice trenera moglo je i naslutiti utakmicu bez mnogo šansi iz domena sto odsto. Posle prvih 45 minuta, Arsenal je imao četiri šuta na gol, domaći Mančester siti jedan manje, ali su u okvir gola išle po jedna lopta sa obe strane.

Gvardiola je inače, već u 27. minutu morao da izvši prinudnu izmenui. Iz igre je izašao zbog teže povrede Natan Ake, a umesto njega na teren je ušao Riko Luis.

Do kraja prvog dela igre, Rodri je imao priliku u 40. minutu, ali je posle centaršuta sa jedanaest metara šutirao glavom daleko od gola Arsenala. Očekivano posed lopte na kraju ovog dela igre bio je na strani Mančester sitija, čak 72 odsto, ipak za vođstvo to nije bilo dovoljno.

Nastavak utakmice doneo je nešto otvoreniju igru, a inicijativa je ponovo bila na strani Mančester sitija.
Pretili su Mateo Kovačić i De Brujne, ipak gola nije bilo na startu drugog poluvremena.

Sa druge strane Bukari Saka je izdržao sve duele u 56. minutu, lopta koju je poslao prema Gabrijelu Žesusu, bila je prejaka za napadača "tobdžije".

Morao je da reaguje Gvardiola, pa su u 60. minutu u igru ušli Griliš i Doku. Jasno je bilo da Španac sa ofanzivnom varijentom želi da probije odbranu Arsenala.

Menjao je i Artreta koji minut kasnije iz igre su izašli Žoržinjo i Kivior, a na teren su ušli nešto brži Tomijasu i Partej. Pretili su i dalje domaći, šutirali su sa svih pozicija, ipak odbrana Arsenala se dobro držala.

U 83. minutu Mančester siti je imao najbolju priliku. Posle kornera, lopta je preletela šesnaesterac gostiju, istina jedan igrač domaćih je uspeo da spusti loptu za Halanda, koji je ostao sam na drugoj stativi, ali sa dva metra, nije se snašao pred golom Arsenala.

Do kraja utakmice imao je i Arsenal jedan ozbiljan napad, međutim rezultat se nije menjao.  Iako je Mančester siti imao inicijativu i čak devet šuteva, nijedna lopta nije išla u okvir gola, dok su "tobidžije" zabeležile jedan.