05.03.2023 19:23
Istorijska pobeda Liverpula: Najteži poraz Junajteda nakon 128 godina i oboren rekord Robija Faulera Tanjug/AP Photo/Jon Super

Liverpul je danas na "Enfildu" ispisao istoriju, u 26. kolu Premijer lige potpuno je "demolirao" Mančester junajted sa 7:0 (1:0), što im je najubedljiviji trijumf  nad "crvenim đavolima". Odavno Junajted nije pretrpeo ovako bolan poraz od svog velikog rivala, čak 128 godina. Najubedljiviju pobedu "redsi" su zabeležili davne 1895. godine kada je bilo 7:1.

Pored tog rekorda, oboren je i onaj koji je postavio Robi Fauler, dosadašnji najbolji strelac u istoriji kluba. Sada je to mesto zauzeo Mohamed Salah, koji je uz današnja dva, došao do 129 golova za Liverpul u Premijer ligi.

U prvom poluvremenu videli smo samo jedan gol i to na samom kraju, kada je Kodi Gakpo iskoristio asistenciju Endija Robertsona, nakon čega se na fenomenalan način oslobodio Rafaela Varana i poslao loptu u mrežu.

Deluje da je izabranicima Jirgena Klopa bilo potrebno samo da "načnu" Junajted kako bi usledila rafalna paljba. Na startu drugog dela u strelce se upisao i Darvin Nunjez, kada je glavom pogodio nakon centaršuta Harvija Eliota.

Samo tri minuta kasnije, Gakpo je postigao svoj drugi pogodak na meču i podigao rezultat na 3:0. Mohamed Salah je svojim driblinzima potpuno "izludeo" Lisandra Martineza, a nakon toga uposlio holandskog ofanzivca. Igrao je Gakpo prepun samopouzdanja, pa je shodno tome bio hladan kao led i majstorski je prevario Davida de Heu.

Definitivno pitanje pobednika rešio je Salah desnom nogom u 66. minutu, kada je pogotkom krunisao sjajnu kontru svog tima, a istovremeno poravnao rekord Robija Faulera - 128 pogodaka za Liverpul u Premijer ligi.

Mnogi timovi bi pri tom rezultatu stali i mirno priveli utakmicu kraju, ali ne i Liverpul. Igrao je Klopov tim do poslednjeg zvižduka i svakog gola bio gladan kao da je prvi. Tako je u 75. minutu Darvin Nunjez došao do svog drugog gola na meču, posle asistencije Džordana Hendersona.

Prvi istorijski momenat dogodio se u 83. minutu kada je Salah pogodio za 6:0 na asistenciju Roberta Firmina, te na taj način pretekao Faulera i postao najbolji strelac u istoriji Liverpula, kada govorimo o Premijer ligi. Iza Faulera je sada ostao Stiven Džerard na trećem mestu sa 120 golova, Majkl Oven ima 118, a Sadio Mane je pre odlaska u Bajern Minhen stao na 90 golova.

Konačan rezultat i drugi momenat za istoriju doneo je Roberto Firmino u 88. minutu. Salah se našao u ulozi asistenta, a Brazilac je poslao sedmu loptu u mrežu Davida de Hee i naneo Junajtedu najveći poraz u istoriji kluba u duelima sa Liverpulom.