Autor: Kosta Simetić

06.11.2023 23:16
Spektakl u Londonu: Čelsi iskoristio dva crvena kartona Totenhema i naneo mu prvi poraz u sezoni, het-trik Džeksona AP Photo/David Cliff

Londonski derbi je slobodno možemo da kažemo, premašio sva očekivanja. Gledali smo jedan neverovat susret, u kome je na kraju Čelsi u gostima pobedio Totenhem 4:1 (1:1) i tako mu naneo prvi poraz u sezoni, ali i poklonio Mančester sitiju lidersku poziciju na tabeli.

Iako su "plavci" u ovaj derbi ušli kao autsajderi, uspeli su da nanesu prvi poraz Angelosu Postekogluu na domaćem terenu posle 52 vezane utakmice bez neuspeha (u tom periodu vodio je Jokohamu, Seltik i sada Totenhem).

Ipak, važno je napomenuti da je na ovom meču zaista bilo dosta pehova za "pevce". Ali krenimo redom. Domaćini su poveli već u šestom minutu kada je kontranapad perfektnim dodavanjem otvorio Džejms Medison koji je proigrao Sara, a ovaj uposlio Dejana Kuluševskog koji je uz dosta sreće savladao Roberta Sančeza.

A onda kreću problemi. Rahim Sterling je u 23. minutu postigao gol koji je poništen zbog ofsajda, ali je u 33. Kristijan Romero napravio neoprezan faul nad Encom Fernandezom u šesnaestercu i tako zaradio direktan crveni karton, a penal je realizovao Kol Palmer, takođe uz mnogo sreće.

Zatim je Postekoglu morao da napravi dve izmene jer su se povredili Medison i Miki van de Ven, a početkom drugog dela drugi žuti karton dobio je Destinu Udogi, koji je tako ostavio svoje saigrače na cedilu, kojih je sada bilo devet u polju.

Odoloveao je Totenhem sa devetoricom dvadesetak minuta, ali onda je na scenu postupio Nikolas Džekson.

Senegalac je prvo pogodio na prazan gol u 75. minutu, onda je u 94. rešio pitanje pobedinika takođe posle kontre, koja je sevnula i tri minuta kasnije za konačnih 4:1.

Ovaj poraz Totenhema znači da je lidersku poziciju sada preuzeo ko drugi nego Mančester siti sa 27 bodova, "pevci" imaju 26, dok je Čelsi trenutno tek deseti sa 15.