29.10.2023 17:03
Premijer liga: Rutinski trokorak Aston Vile i Livepula, nastavlja se Vest Hemov hod po mukama Tanjug/AP Photo/Jon Super)

U predigri večitog mančesterskog derbija, izmešu Junajteda i Sitija, odigrana su preostala četiri meča zadnjeg dana 10. kola Premijer lige, s domaćinima kao većinskim dobitnicima, pošto su fudbaleri Liverpula i Aston Vile rutinskim i pobedama potvrdili status kandidata za visok plasman u sezoni 2023/2024.

Ekipa sa "Enfilda" sedmi bodovni trokorak u prvenstvu Engleske napravila je u prvom poluvremenu duela sa Notingem Forestom - 3:0 (2:0), golovima Dioga Žote u 31. i Darvina Nunjeza u 35. minutu.

Prvi je pokupio odbitak i zakucao loptu u mrežu nemoćnog golmana, dok je drugi uz sitan napor iskoristio na tacni posluženu asistenciju Dominika Soboslaja. Udarna "haubica" crvenih, Mohamed Salah, u nastavku je samo udarcem po sredini gola kaznio kiks Mata Tarnera (77).

Aston Vila je sličnim rezultatom dobila utakmicu sa Lutonom u svom Birmingemu - 3:1 (1:0), samo što je ona češće "poentirala" posle pauze. Lep niz potitivnih rezultata nastavljen je zaslugom Džona Mekgina u 17. minutu (na centaršut), Muse Dijabija na startu drugog poluvremena - šutem iz prve u šesnaestercu, te autogolom Toma Lokera (63).

Počasni pogodak za goste postigao je domaći fudbaler, pošto je Emilijano Martinez (83) umesto da izbaci loptu neveštim blokom savladao saigrača Tomasa Kaminskog.

Brajton i Fulam su na ravne časti podelili bodove, pošto je Evan Ferguson pokupio dodavanje i bez oklevanja precizno raspalio (26), a Žoao Paljinja dodavanje Harija Vilsona materijalizovao tehnički doteranim udarcem vrednim remija (65), posle poraza od lidera Totenhema u prošloj rundi.

Vest Hem, zato, ide iz kiksa u kiks, pa je vezao treći poraz, ovog puta od Evertona, koji je preko Kalverta Luina u 51. minutu slavio pred "neprijateljskim" navijačima. Za udaljavanje od zone ispadanja i priključivanje konkurentima sa dvocifrenim bodovnim učinkom.