21.10.2023 18:10
Premijer liga: Ubedljive pobede Njukasla i Brentforda, Siti vodio pa strepeo za prekid lošeg niza, Vulvsi spasili obraz gostima Tanjug/Owen Humphreys/PA via AP)

Pet današnjih mečeva Premijer lige odigrano je u zajedničkom teminu i skoro u većini su bodove uzeli domaći timovi, jer je samo jedna gostujuća ekipa pokupila sav bodovni kajmak i to sa velikom olakšavajućom okolnošću zvanom igrač više.

Branilac titule, Siti, na svom "Etihadu" je praktično već u prvom poluvremenu utakmice sa Brajtonom - 2:1 (2:0) prekinuo mini niz od dva vezana prvenstvena poraza, protiv Vulverhempona i Arsenala, jer su Alvares i Haland u 9. i 19. minutu pokazali da "građani" podižu glavu u odbrani trofeja.

Prvi je posle asistencije Dokua prebacio golmana, dok je drugi sa ruba kaznenog prostora naštelovao dobro raspoloženje pred gostovanje Jang Bojsu, 25. oktobra u trećem kolu Lige šampiona. Mada, Žozepu Gvardioli i njegovim pulenima nije bilo svejedno kada je Fati (73) prepolovio zaostatak za aktuelnim evropskim vladarom, a Mančester počeo da brljavi.

Njukasl nije imao milosti prema, do ovog kola, bolje rangiranom Kristal Palasu - 4:0 (3:0), pa su "svrake" još pre pauze toliko puta kljucnule mrežu rivala da je bilo jasno da će crno-beli "brod" stiži do željene obale. Goleadu na "Sent Džejms parku", već u 5. minutu,  najavio je Marfi, kada je na dug pas Tripijea lobovao Džonstona.

Nesrećni golman hvatao se za glavu i posle preciznih šuteva Gordona (44) i Longstafa (45+1), a nije imao mira ni u drugom delu, s tom razlikom što ga je posle predaha savladao samo Vilson (66), za laganu, rutinsku i ukupno petu pobedu. Sa Marfijem, kao strelcem i dvostrukim pakerom, u najkrupnijem kadru.

I Brentford je na dominantan način dobio okršaj sa Barnlijem - 3:0 (1:0), s tim što je njemu bio to tek drugi maksimalan učinak u devet kola prvenstva Engleske, odnosno prvi posle serije od šest utakmice bez istog. Da se nazire svetlo na kraju tunela videlo se već u 17. minutu, pošto je Visa vešto reagovao u šesnaestercu (24). Gde je on stao nastavili su Mbeumo, na vreme u drugom delu (62), te Godos u smiraj već rešenog megdana (87).

Kiša pogodaka pala je i na meču Notingem Foresta i Lutona - 2:2 (0:0), u kom je domaćin u samom finišu proćerdao lep kapital i na kraju upisao bod umesto tri. Kris Vud je nacrtao trijumf, udarcima u centar mete (48, 76), da bi Ogbene (83) i Adebajo (90+2), sve to poništili i šokirali domaću publiku.

Jedino se Vulverhempton "omrsio" na tuđem terenu, zahvaljujući Kunhi (47) i Kalajdžiću (87). Tako što su Vulvsi prvo izašli iz minusa u Bornmutovoj kući, u koji ih je oterao Solanke (17), a onda nekako našli način da u foto-finišu iskoriste čoveka više, pošto je rival od 54. minuta igrao bez isključenog Kuka.