Kompletirana je lista učesnika ovogodišnje Lige šampiona, pa je preostalo još samo da žreb odredi raspored rivala u ligaškoj fazi. Poslednja četiri mesta zauzeli su Fenerbahče, Viking, Slovan Bratislava i atinski AEK.
Kako se sezona bliži kraju i ostalo je desetak utakmica svim timovima do kraja regularnog dela, dobili smo i prve dve ekipe koje su osigurale plasman u plej-of. Nikita Kučerov igra izuzetno dominantan hokej u 2026. a čini se da Aleks Ovečkin svake sedmice obori neki rekord. NHL u okviru Globalne serije sledeće sezone, osim u Dizeldorf, stiže i u Helsinki.
Avelanši i Starsi obezbedili plasman u plej-of
Kolorado Avelanši su postali prvi tim ove sezone koji je obezbedio plasman u plejof pobedom 4:1 protiv Čikago Blekhoksa prethodne sedmice. Martin Nečas je imao gol i dve asistencije, a Nejtan Mekinon tri asistencije za Kolorado kome je bio potreban jedan bod za plasman.
Avelanši koji vode ispred Dalas Starsa sa devet bodova prednosti na vrhu Central divizije, takođe su postali prvi tim koji je stigao do 100 poena i to petu sezonu zaredom.
"Dobar početak, dobar početak. Zadovoljni smo time. Sviđa nam se kako trenutno igramo. Sezona ima uspona i padova, ali smo se doveli u dobru poziciju. Osećamo se dobro u vezi sa našom igrom. Ulazak u plejof je prvi korak ka cilju i zadovoljni smo što smo došli do 100 poena, a ima još dosta sezone pred nama", rekao je trener Kolorada Džered Bednar.
Dalas Starsi su takođe obezbedili plasman u plej-of uprkos porazu 3:2 od Vegas Golden Najtsa u nedelju.
Starsi su na drugom mestu Central divizije, devet bodova iza Kolorada i tri boda ispred Minesota Vajlda. Mesto u plejofu osigurali su nakon što su Juta Mamuti pobedili Los Anđeles Kingse 4:3 posle produžetka kasnije tog dana.
"Igrali smo dosta emotivnog hokeja. Mislim da smo se vratili u trećoj trećini nakon što su nas nadigrali u drugoj. Može se videti da nam napad malo staje, odnosno igra u fazi kreacije. Preživeli smo ovaj period sa nekoliko odsutnih ključnih ofanzivnih igrača. Da bismo pobeđivali, igrali smo veoma naporno, ali u nekom trenutku dođe do pada forme. To je normalan deo sezone. U poslednjih nekoliko utakmica ne stvaramo šanse kao ranije i moramo to brzo da popravimo", izjavio je trener Starsa Glen Galican.
Anahajm Daksi serijom pobeda na vrh Pacifika
Mikael Granlund kompletirao je het-trik golom sekundu pre kraja produžetka i doneo Anahajm Daksima pobedu 3:2 protiv Kalgari Flejmsa. Dok je Anahajm imao igrača više, Granlund je iz prve šutirao na dodavanje Džona Karlsona i savladao golmana Kalgarija Devina Kulija za četvrtu uzastopnu pobedu Daksa.
"Dobar je osećaj, pretpostavljam da ću samo nastaviti da šutiram dok ovo traje. Pakovi sada samo ulaze u gol, tako da je očigledno lep osećaj. Postoje i lakši načini da se dobije utakmica, ali ovako je bilo. Mislim da treba da pokušamo da bolje počinjemo mečeve i postižemo prvi gol. Znamo da će to u plejofu biti veoma važno", bile su reči strelca pobedonosnog gola.
Karlson je imao dve asistencije, a Vili Huso je zabeležio 23 odbrane za Anahajm, koji je u poslednjih šest utakmica na učinku 5-0-1. Daksi imaju pet bodova više od Edmonton Ojlersa na prvom mestu Pacifik divizije.
Anahajm je nadomak svog prvog plasmana u plejof nakon 7 sezona. Poslednji put su se plasirali u doigravanje u sezoni 2017-18. kada su ih u prvoj rundi počistili San Hoze Šarksi. Patke imaju jedan osvojeni Stenli kup u sezoni 2006-07.
Kučerov preuzeo vođstvo među poenterima u NHL-u
Nikita Kučerov ima sposobnost da ofanzivu učini lakom, ali to nije samo stvar talenta. Tridesetdvogodišnji napadač ponosi se neumornom radnom etikom, što ga je učinilo jednim od najproduktivnijih ofanzivnih igrača u NHL-u sa Tampa Bej Lajtningom.
"Mislim da je to jednostavno ljubav prema igri. Volim da učim. Volim da gledam igrače iz drugih timova i da uzimam ono što oni rade i ubacujem u svoju igru. Trudim se da budem što konstantniji i da izađem na led, pomognem timu da igra na pravi način", zadovoljan je bio Kučerov nakon utakmice u kojoj je upisao četiri poena u pobedi 5:2 protiv Edmonton Ojlersa u gostima.
Sa dva gola i dve asistencije protiv Edmontona, uključujući i prvi gol u karijeri sa igračem manje, ruski napadač je preuzeo vođstvo u NHL trci poentera. Imao je 118 poena (40 golova, 78 asistencija) u 64 utakmice, čime je prestigao centra Ojlersa Konora Mekdejvida, koji je u porazu postigao gol i stigao do 116 (38 golova, 78 asistencija) u 71 utakmici. Trenutno ni jedan ni drugi ne žele da popuste i dele prvo mesto sa 121 poenom.
Kučerov je ove kalendarske godine podigao svoju igru na još viši nivo. Od 1. januara ima 67 poena (22 gola, 45 asistencija) u 29 utakmica, što je 21 više od Mekdejvida (46) i 23 više od Nejtana Mekinona (44).
Ove sezone ima dve utakmice sa pet poena i sedam utakmica sa četiri.
"Taj momak je u neverovatnoj seriji. Ne znam koliko igrača u ovoj ligi uopšte ima četiri poena na utakmici, a kamoli koliko puta on to radi. Zaista impresivno. Bilo je baš lepo što je večeras postigao svoj prvi gol sa igračem manje; to je bilo zabavno videti na klupi", hvalio je svog asa trener Tampe Džon Kuper.
Tampa se nalazi na drugom mestu Atlantik divizije i gotovo je sigurni učesnik plejofa. Zaostaju dva boda za prvoplasiranim Bafalom, ali su i četiri boda ispred Montreal Kanadiensa, koji se takođe nalaze na plejof poziciji.
Ovečkin postigao 1000. gol a nakon toga postavio NHL rekord het-trikom
Aleks Ovečkin dostigao je još jedan veliki golgeterski jubilej. Pridružio se Vejnu Greckom kao jedinom igraču koji je postigao 1.000 golova u NHL-u (regularna sezona + plejof), postigavši gol sa igračem više u trećoj trećini poraza Vašington Kepitalsa 3:2 posle produžetka od Kolorado Avelanša u nedelju.
Ovečkin je do gola broj 1.000 stigao šutem iz prve iz svog prepoznatljivog mesta u levom krugu, čime je izjednačio na 2:2 na 14:17 treće trećine. Time je 40-godišnje levo krilo stiglo do 923 gola u regularnom delu u svojoj 21. NHL sezoni, uz još 77 u plejofu.
"Uvek je lepo dostići neki cilj. A bio je to i važan gol", skroman je bio ruski napadač.
Kapiten Vašingtona je nakon toga postavio i NHL rekord postigavši het-trik protiv 21. različite franšize, kada su Kepitalsi pobedili Juta Mamute 7:4 u četvrtak. Prestigao je Breta Hala, koji je to učinio protiv 20 timova. Ovo je bio njegov 34. het-trik u karijeri, čime je prestigao Hala i zauzeo četvrto mesto na večnoj listi NHL-a, iza Vejna Greckog (50), Maria Lemjua (40) i Majka Bosija (39).
Vašington ima težak zadatak ako želi da se domogne plejofa. Nalaze se šest bodova iza Njujork Ajlandersa, koji trenutno drže drugu vajldkard poziciju, a imaju samo devet utakmica do kraja sezone. Ispred Kepitalsa se nalaze Otava, Detroit i Filadelfija, tako da i da uđu u fantastičnu formu u mnogome zavise i od rezultata drugih.
Trener Pantersa postao drugi član "kluba 2000"
Pol Moris predvodio je svoju 2.000. utakmicu u regularnoj sezoni NHL-a u utorak, a navijači Floride pokazali su zahvalnost za svaku od njih (ili barem za 315 koliko ih je vodio na Floridi). Trener Pantersa je dobio topao aplauz publike u Amerant Bank Areni tokom prve trećine utakmice protiv Sijetl Krakena, kada je i zvanično obeležen ovaj jubilej.
Only the second coach in NHL history to coach 2,000 games.
Stojeći iza klupe, Moris je postao tek drugi glavni trener u istoriji NHL-a koji je stigao do 2.000 utakmica, pridruživši se legendarnom treneru i članu Hokejaške kuće slavnih Skotiju Boumanu. Pantersi su takođe pripremili video-posvetu za svog trenera, koja je uključivala čestitke igrača i kolega trenera.
Pol Moris je započeo svoju trenersku karijeru 1995. godine sa Hartford Vejlersima (koji su kasnije postali Karolina Hurikejnsi), a radio je i u Vinipeg Džetsima i Toronto Mejpl Lifsima. Pantersima se priključio u sezoni 2023/24. i od tada je vodio ekipu do tri uzastopna finala Stenli kupa i dve uzastopne titule.
Globalna serija stiže i u Finsku
NHL će se sledeće sezone vratiti u Helsinki u Finskoj, gde će Karolina Hurikejnsi i Sijetl Krakeni odigrati dve utakmice regularne sezone u okviru 2026 NHL Globalne serije Finska. Utakmice će se igrati u Veikaus Areni 12. i 14. novembra.
Hurikejnsi trenutno imaju dvojicu igrača rođenih u Finskoj, napadače Sebastiana Ahoa i Jesperija Kotkaniemija, dok Sijetl ima trojicu: Kapu Kaku, Elija Tolvanena i Janija Nimana.
"Baš je uzbudljivo igrati u Finskoj. Mislim da je to veoma važno za razvoj hokeja. Deca širom sveta imaju priliku da vide najviši nivo igre", srećan je bio Aho, koji će prvi put igrati NHL utakmicu u svojoj zemlji.
Globalna serija Finska 2026. označava povratak NHL-a u Helsinki prvi put od 2018. kada su Florida Pantersi i Vinipeg Džetsi pobedili po jednom u dve utakmice. Panters i Dalas Starsi su prošle sezone igrali u Tampereu, a u sezoni 2022/23. Kolorado Avelanši i Kolumbus Blu Džeketsi su takođe igrali dve utakmice u Tampereu.
NHL je 13. marta objavio da će sledeće sezone biti odigrane i dve utakmice u Dizeldorfu između Čikago Blekhoksa i Otava Senatorsa u okviru Globalne serije Nemačka.
Krakeni će prvi put igrati utakmicu regularne sezone u Evropi i postaće 27. NHL tim koji je to učinio, dok su Hurikejnsi poslednji put igrali u Helsinkiju 2010. protiv Minesote i pobedili 4:3 i 2:1.
Metjuz operisao koleno, oporavak 12 nedelja
Oston Metjuz je operisao koleno u prethodne sedmice, a očekivani period oporavka za kapitena Toronto Mejpl Lifsa iznosi 12 nedelja.
Metjuz je zadobio teško istegnuće (treći stepen) MCL ligamenta i kontuziju kvadricepsa na levoj nozi u sudaru koleno o koleno sa defanzivcem Radkom Gudasom u pobedi 6:4 protiv Anahajm Daksa 12. marta, a klub je dva dana kasnije saopštio da će ići na operaciju usled koje završava sezonu.
Centar Toronta je ove sezone imao 53 poena (27 golova, 26 asistencija) u 60 utakmica za Mejpl Lifse koji zaostaju 12 bodova za Njujork Ajlandersima u borbi za drugo vajldkard mesto u Istočnoj konferenciji.
Već je bilo poznato da neće igrati do kraja regularne sezone, a rok oporavka od 12 nedelja znači da je njegov povratak malo verovatan osim u slučaju baš uspešnih igara u plejofu, koji se sada čini izuzetno dalekim.
Metjuz je najbolji strelac u istoriji Toronta sa 428 golova, ima ukupno 780 poena (352 asistencije) u 689 utakmica. Izabran je kao prvi pik na draftu 2016. godine, a kapiten Mejpl Lifsa postao je pred sezonu 2024/25. Bio je i kapiten reprezentacije SAD koja je osvojila zlato na Zimskim olimpijskim igrama prošlog meseca.
Kučerov predvodi tri zvezde nedelje
Desno krilo Tampa Bej Lajtninga Nikita Kučerov, levo krilo Nešvil Predatorsa Filip Forsberg i desno krilo Montreal Kanadiensa Kol Kofild proglašeni su za tri zvezde NHL-a za nedelju koja se završila 22. marta.
PRVA ZVEZDA – NIKITA KUČEROV, DK, TAMPA BEJ LAJTNING
Kučerov se u fantastičnoj sedmici domogao vrha NHL-a po broju poena, dok je Lajtning (43-21-5, 91 bod) imao učinak 3-0-1. Zabeležio je 3-2—5, svoj sedmi het-trik i deveti meč u karijeri sa pet poena u pobedi 6:2 protiv Sijetl Krakena 17. marta. Zatim je imao 1-2—3, svoj deveti meč ove sezone sa tri poena, u pobedi 6:2 protiv Vankuver Kanaksa 19. marta. Nakon toga je upisao 2-2—4, što mu je deveti meč ove sezone sa najmanje četiri poena (najviše u ligi) u pobedi 5:2 protiv Edmonton Ojlersa 21. marta. Nedelju je završio sa jednom asistencijom u porazu 4:3 posle produžetka od Kalgari Flejmsa 22. marta.
DRUGA ZVEZDA – FILIP FORSBERG, LK, NEŠVIL PREDATORS
Forsberg je bio drugi u NHL-u sa devet poena (četiri gola, šet asistencija) u četiri utakmice i predvodio je Predatorse (33-28-9, 75 bodova) do savršene nedelje i ulaska na poslednje vajldkard mesto na Zapadu. Imao je 1-1—2 u pobedi 4:3 posle penala protiv Vinipeg Džetsa 17. marta. Zatim je bio primarni asistent kod odlučujućih golova u naredne dve utakmice Nešvila, pobedi 3:1 protiv Sijetl Krakena 19. marta (uz učinak 1-2—3, njegov peti meč ove sezone sa tri poena) i trijumfu 4:1 protiv Vegas Golden Najtsa 21. marta. Nedelju je završio sa 2-1—3, uključujući svoj rekordni 12. gol u produžetku u istoriji franšize, u pobedi 3:2 protiv Čikago Blekhoksa 22. marta.
TREĆA ZVEZDA – KOL KOFILD, DK, MONTREAL KANADIENS
Kofild je zabeležio osam poena (četiri gola, četiri asistencije) u tri utakmice i pomogao je Montrealu (38-21-10, 86 bodova) da ostvari dve pobede. Upisao je 1-1—2, uključujući rekordni 13. gol u produžetku u istoriji franšize, u pobedi 3:2 protiv Boston Bruinsa 17. marta i postao prvi igrač Kanadiensa sa 40 golova u jednoj sezoni još od Vinsana Damfusa 1993-94. Zatim je asistirao kod jedinog gola Montreala u porazu 3:1 od Detroit Red Vingsa 19. marta. Nedelju je završio sa 3-2—5, svojim trećim het-trikom u karijeri i prvim mečom sa pet poena (prvim za Montreal od 26. februara 2019), u pobedi 7:3 protiv Njujork Ajlandersa 21. marta.
Kompletirana je lista učesnika ovogodišnje Lige šampiona, pa je preostalo još samo da žreb odredi raspored rivala u ligaškoj fazi. Poslednja četiri mesta zauzeli su Fenerbahče, Viking, Slovan Bratislava i atinski AEK.
Bešiktaš je u seriji od pet uzastopnih pobeda u Evropi, a pod Italijanom još nije primio gol. Ekipa je slavila u sva četiri evropska meča kvalifikacija, a potom je pobedom nad Kauno Žalgirisom od 3:0 napravila veliki kapital pred revanš.
Na Istoku se Karolina sabrala nakon prvog poraza u seriji protiv Montreala i pobedila u sledeće tri utakmice, dok na Zapadu Vegas, na opšte iznenađenje, nije dao nikakvu šansu Koloradu, koji je bio najbolja ekipa regularnog dela sezone.
Najbolji timovi regularnog dela sezone nisu imali većih problema da se plasiraju u finala svojih konferencija i istakli su najozbiljniju kandidaturu za plasman u finale Stenli kupa. Montreal i Bafalo biju žestoku bitku, dok Anahajm, nakon eliminacije favorizovanog Edmontona, u tesnoj seriji protiv Vegasa potvrđuje da pripada među najboljim ekipama u NHL-u.
Mladi tim Anahajma nakon eliminacije favorizovanog Edmontona, uspeva ravnopravno da se nosi sa još jednom vrlom kvalitetnom ekipom, Vegas Golden Najtsima, osvajačima Pacifik divizije.
Samo nekoliko meseci pre prelaska u Lakerse, firma u vlasništvu LeBrona Jamesa uzela je kredit od gotovo 300 miliona dolara od dve životne osiguravajuće kompanije.
Romanov slučaj je zanimljiv i izvan sveta sporta. On pokazuje kako funkcioniše ekonomija pažnje, u kojoj novinari postaju preduzetnici a publika tržište. Reputacija postaje ključna poslovna prednost, a nju italijanski novinar, sada kreator sadržaja, sve više gubi.
Finansijski detalji nisu poznati, ali sva tri ugovora imaju gotovo istu strukturu: Gemini dobija ekskluzivan status u kategoriji veštačke inteligencije, dok Pixel postaje zvanični partner za mobilne telefone.
Kompanija će na Churchill Brothers Sports Club iz Goe preneti licencu Jamshedpur FC-a za učešće u indijskoj Superligi, zajedno sa ugovorima 12 igrača i dvojice trenera, saopštio je Tata Steel u petak.
Oko 26 odsto investitora iz generacije Z, rođenih između 1997. i 2007. godine, navelo je da sportsko klađenje posmatra kao nameran i trajan deo svojih finansijskih planova.
Čak šest od osam serija je došlo najmanje do šeste utakmice, a samo najbolje ekipe Istočne i Zapadne konferencije su se bez većih poteškoća plasirale dalje.
Čak desetak timova se još uvek, dve sedmice pred kraj regularnog dela, nalazi u realnoj borbi za doigravanje. Uz to imamo i ekipu koja je pred sam plejof odlučila da smeni svog trenera.
Filadelfija je stigla do devete uzastopne pobede spektakularnim preokretom u poslednjem iningu, Kanzas Siti je povezao osam trijumfa i još se nada čudu u trci za doigravanje, dok su Milvoki Bruersi pobedom 22:0 ispisali jednu od najubedljivijih stranica u istoriji lige.
Baez je postao prvi igrač u istoriji MLB-a koji je pogodio tri houm rana na svom debiju, završivši utakmicu sa učinkom 3-za-4 i pet RBI poena, predvodivši Sent Luis Kardinalse do pobede nad Čikago Kabsima rezultatom 8:4 u subotu na Vrigli Fildu.
Milvoki Bruersi nikada ranije u istoriji franšize nisu ovako rano stigli do 70 pobeda. Prethodno su ove sezone takođe najranije u istoriji kluba stigli do 60, 50 i 40 pobeda, dok su izjednačili rekord franšize po brzini dolaska do 30 pobeda.
Ostavite komentar