22.01.2023. • 14:08

KAKO SRBIJA MOŽE DO PARIZA: Ili da "uništi" Holandiju ili da se slože rezultati

(MN Press)
Kalkulacije u borbi za deveto i deseto mesto na Svetskom prvenstvu

Srbija je pobedom Nemačke protiv Holandije izgubila šanse da se nađe u četvrtfinalu na Svetskom prvenstvu u Poljskoj i Švedskoj i tako, bez dodatnih kalkulacija i razmišljanja, plasmanom među osam najboljih obezbedi i učešće na kvalifikacionom turniru za Olimpijske igre u Parizu 2024. godine.

"Orlova" na Olimpijskim igrama nema od Londona 2012, pa je onog dana, kada je Španac Toni Đerona postavljen za selektora nacionalnog tima, plasman najboljih rukometaša Srbije na najveću svetsku smotru sporta u glavnom gradu Francuske, postavljen i kao primarni cilj.

Nažalost, iz ove perspektive, a uoči utakmica poslednjeg kola, taj zadatak za Đeronu i njegove pulene biće teško ostvariv. Srbija je protiv Nemačke i Norveške pokazala da ima snage da igra ravnopravno veći deo meča sa favorizovanim selekcijama i kandidatima za najviši plasman, ali ne i da sačuva koncentraciju i hladnokrvnost u momentima kada se rešavalo pitanje pobednika.

Protiv "pancera" je, očigledno, koncentracija u poslednjih nekoliko minuta bila glavni problem, čemu svedoče četiri promašena zicera i jedan sedmerac, zbog čega nije mogao da se izbegne poraz od jednog gola razlike (33:34). Ponadali smo se da "vikinzi" mogu da padnu, a ta nada još više je porasla kada je Srbija posle sedam-osam minuta igre u drugom poluvremenu imala pet golova prednosti. Ipak, ni to nije bilo dovoljno za trijumf, usledio je period najlošije igre Srbije na Svetskom prvenstvu, tehničke greške i promašaji, tako da je na kraju Norveška pobedila 31:28.

Sada je sva pažnja usmerena u borbi za deveto i deseto mesto, koje će, po svemu sudeći, doneti plasman na olimpijski kvalifikacioni turnir. Naime, Francuska je kao domaćin Igara siguran učesnik, kao i četvrtfinala Svetskog prvenstva, tako da je oslobođeno jedno mesto u kvalifikacijama. Na Olimpijske igre će i budući prvak sveta, a ukoliko to budu "galski petlovi" onda će u Pariz i vicešampion planete. Na Olimpijske igre će i kontinentalni prvaci… S obzirom na to da je Egipat neprikosnoven u Africi, a da će verovatno jedna od evropskih selekcija među osam najboljih na svetu da stigne i do titule naredne godine na EURU, šanse za plasman u kvalifikacije imaće deveta i najverovatnije deseta reprezentacija sa prvenstva u Poljskoj i Švedskoj.

Ali ni tu ne stojimo baš najbolje… Moraće Srbiji da se poklope neki rezultati ili da odigra vanserijsku utakmicu i Holandiji nanese baš, baš težak poraz. Naravno, da bi se uopšte osvojilo treće mesto u Grupi 3, Srbija mora da pobedi "lale". Tek onda slede sve ostale kalkulacije.

Mogli su "orlovi" protiv Argentine (28:22) da zabeleže i ubedljiviju pobedu, imali su "+8", ali su olako u poslednjem minutu primili dva gola i ostali na šest golova prednosti, koji, vrlo lako, mogu biti nedovoljni u borbi za deveto, odnosno deseto mesto.

Naime, Srbija je sada sa četiri boda i "+12", dok Slovenija ima takođe četiri boda i +"17". Hrvati, koji u poslednjem kolu igraju protiv Bahreina, već su viđeni kao najbolji trećeplasirani tim na prvenstvu i samo čudo bi ih moglo ostaviti bez devete pozicije i borbe za Pariz. Ukoliko se, pak, dogodi "nemoguće" i azijska selekcija pobedi ili osvoji bod, Hrvatska će ispasti iz borbe za Olimpijske igre, ali i Bahrein, čija je gol razlika "debelo" u minusu (-12).

U Grupi 2 je tek zamršena situacija. Švedska je sigurno prva, ali Portugal sa pet, Island i Mađarska sa po četiri boda imaju šanse za četvrtfinale. Dok Brazil može do trećeg mesta…