ENGLESKA I SAD U OSMINI FINALA: Vels i Iran završili takmičenje

Rašford
Tanjug/(AP Photo/Frank Augstein)
Rašford postigao 100. gol engleske reprezentacije na Svetskim prvenstvima

Engleska i Sjedinjene Američke Države ostvarile su plasman u osminu finala Svetskog prvenstva u Kataru. Izabranici Gereta Sautgejta su bili nemilosrdni prema komšijama iz Velsa, slavili su sa 3:0, a postigli su i 100. gol na Mundijalima. Sa druge strane, SAD su minimalnom pobedom 1:0 (1:0) savladale Iran i plasirale se u nokaut fazu.

Engleska će se u osmini finala sastati sa Senegalom u nedelju od 20 časova, dok će Holanđani odmeriti snage sa Amerikancima od 16.00.

Velšanima je za prolaz u narednu rundu bilo potrebno pravo čudo, ubedljiva pobeda nad Engleskom, a kako su već u 52. minutu imali dva gola zaostatka, izvesno je bilo da se vraćaju kući.

Na vodeći gol čekalo se do 51. minuta, Markus Rašford je postigao spektakularan gol iz slobodnog udarca sa 20 metara.

Nepun minut nakon toga vođstvo je duplirano. Hari Kejn je iskoristio grešku Bena Dejvisa i uposlio Fila Fodena na drugoj stativi, kome nije bilo teško da zatrese mrežu. Konačan rezultat postavio je Markus Rašford u 69. minutu. Kalvin Filips je poslao odličnu loptu za napadača Mančester junajteda, koji se potom odlično oslobodio Robertsa i zatresao mrežu za 3:0. To je ujedno bio i stoti gol engleske reprezentacije na Svetskim prvenstvima.

Iran je pre meča imao bodovnu prednost u odnosu na Amerikance, pošto je slavio nad Velsom, a SAD dva puta remizirale. Ipak, Kristijan Pulišić je pogotkom u 38. minutu doneo pobedu svojoj selekciji i plasman u osminu finala.

PULIŠIĆ ODVEO SAD U NOKAUT FAZU: Napadač Čelsija matirao odbranu Irana pa se povredio / 29.11.2022.

Veston Mekeni je poslao odličnu dugu loptu ka Seržinju Destu, koji je sa druge stative uposlio napadača Čelsija, a ovaj se odlično snašao i zatresao mrežu. Prilikom tog pogotka Pulišić je neko vreme proveo na zemlji i delovalo je kao da je ozbiljnije povredio prednju ložu. Ipak, izdržao je do poluvremena, ali je u drugom delu umesto njega na teren istrčao Brenden Aronson.

Azijska selekcija bezuspešno je pokušavala do kraja meča da dođe do izjednačujućeg gola.

Ipak, u osmom minutu nadoknade podigla se velika tenzija, kada su Iranci tražili penal jer je Mehdi Taremi povučen u protivničkom kaznenom prostoru, ali je sudija utvrdio da nije bilo dovoljno intenziteta.

DA LI JE BIO PENAL ZA IRAN?: Amerikanci strepeli u osmom minutu nadoknade / 29.11.2022

Uživo: Iran - SAD 0:1 (0:1) ; Vels - Engleska 0:3 (0:0)

kraj

90+8' Iranci žustro traže penal! Velika drama na stadionu. Karter Vikers je sa leđa povukao Taremija, koji je nakon toga završio na zemlji. Ipak, nakon asistencije iz VAR sobe utvrđeno je da nije bilo dovoljno intenziteta.

90' Meč između Irana i SAD produžen je za devet minuta.

90' Meč između Velsa i Engleske produžen je četiri minuta.

82' Nova velika šansa za Iran. Ali Karimi je mogao da donese izjednačenje svojoj reprezentaciji, ali ga je lopta iznenadila i nije speo da je zahvati kako je želeo.

77' Umalo da Engleska dođe i do četvrtog gola. Greška Arona Ramzija omogućila je Kalumu Vilsonu da povuče napad i asistira Žudu Belingemu, koji je šutirao dva puta, ali nije uspeo da savlada Vorda.

69' Gooool! Markus Rašford postiže svoj drugi gol na meču. Bio je ovo 100. pogodak na Engleske na Svetskim prvenstvima! Kalvin Filips je poslao odličnu loptu za Rašforda, koji se potom odlično oslobodio Robertsa i zatresao mrežu za 3:0.

66' Najveću priliku za Iran do sada imao je Mehdi Taremi. Izvukao se iskusni napadač i sam dočekao povratnu loptu sa desnog boka, ali je šutirao malo pored leve stative gola SAD.

52' Prva ozbiljnija šansa za Iran. Glavom je pokušao Šaman Godos, ali je lopta otišla malo preko prečke.

51' Goool! Fil Foden udvostručuje prednost. Manje od 60 sekundi je prošlo od prvog gola, a Engleska je postigla i drugi. Hari Kejn je poslao loptu na drugu stativu, gde je sam bio vezista Mančester sitija i rutinski zatresao mrežu.

50' Goool! Fantastičan pogodak Markusa Rašforda iz slobodnog udarca. Fil Foden je oboren prilikom jednog solo prodora i Engleska je dobila priliku da zapreti sa dvadeset metara. Ofanzivac Mančester junajteda je uzeo loptu i fenomenalno šutirao, a Deni Vord je bio potpuno nemoćan.

poluvreme

45+5 Timoti Vea postiže pogodak u poslednjem trenutku prvog dela igre, ali je gol poništen zbog nedozvoljene pozicije. Engleska i Vels su u prvih 45 minuta igrali bez golova.

45' Po pet minuta nadoknade određeno je za prvo poluvreme obe utakmice.

38' Goool! Kristijan Pulišić dovodi Amerikance u vođstvo. Odlično proigravanje Vestona Mekenija za Seržinja Desta, koji je glavom uputio loptu u peterac, gde se našao napadač Čelsija i zatresao je mrežu. Amerikanci sa ovim rezultatom idu u grupnu fazu.

30' Bez ikakvih uzbuđenja na oba meča, Velšani i Englezi igraju veoma oprezno, dok Amerikanci imaju inicijativu, ali im nedostaje konkretnija igra u završnici.

17' Amerikanci češće napadu od Irana, nekoliko puta je u polu-šansi bio Kristijan Pulišić, ali nije uspevao ozbiljnije da pripreti. Mreže i dalje miruju na obe utakmice.

7' Prva velika prilika za Englesku protiv Velsa, Hari Kejn je uposlio Markusa Rašforda čiji je pokušaj sjajno odbranio Deni Vord. Skoro u istom momentu, šansu su imale i SAD. Junus Musa je bio u izglednoj situaciji, ali njegov udarac završio je visoko iznad gola.

VELS - ENGLESKA 0:3 / Svetsko prvenstvo 2022 / Grupa B

VELS - ENGLESKA 0:3

Strelci: Rašford 51, 69. i Foden 52. Stadion: Ahmad bin Ali Sudija: Slavko Vinčić (Slovenija)

VELS (4-3-3): Vord - Vilijams (36. Roberts), Mefam, Rodon, Dejvis (59. Morel) - Ramzi, Ampadu, Alen (81. Kolvil) - Bejl (46. Džonson), Mur, Džejms (77. Vilson)

ENGLESKA (4-3-3): Pikford - Voker (58. Aleksander-Arnold), Stouns, Megvajer, Šo (65. Tripijer) - Henderson, Rajs (58. Filips), Belingem - Foden, Kejn (58. Vilson), Rašfrod (76. Griliš)

IRAN - SAD 0:1 / Svetsko prvenstvo 2022 / Grupa B

IRAN - SAD 0:1

Strelci: Pulišić 38 Stadion: Al Tumama Sudija: Antonio Mateu (Španija)

IRAN (4-4-2): Bejranvand - Rezajan, Hoseini, Puraligandži, Mohamadi (45+3. Karimi) - Golizade (78. Ansarifad), Ezatolahi, Nurolahi (71. Torabi), Hadžsafi (71. Džajlali) - Taremi, Azmun (46. Godos)

SAD (4-3-3): Tarner - Dest (82. Mur), Karter-Vikers, Rim, Robinson - Mekeni (65. Akosta), Adams, Musa - Vea (82. Zimerman), Sardžent (78. Rajt), Pulišić (46. Aronson)

Engleska - Iran 6:2 (2:0)
/Belingem 35, Saka 43, 62 Sterling 45, Rašford 71, Griliš 90 - Taremi 65, 90+10. penal/

SAD - Vels 1:1 (1:0)