24.11.2022. • 10:13

LET "ORLOVA" DO KATARA: Istorija ispisana u lisabonskom hramu fudbala

Srbija
(MN Press)
Srbija je igrala napadački fudbal, pobedila je svakog rivala i zasluženo se našla na završnom turniru

Posle ogromnog razočaranja u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2020. i propuštene prilike da se naša reprezentacija nađe na EURU posle 20 godina, Fudbalski savez Srbije morao je prilično brzo da reaguje i da pronađe rešenje kako bi poljuljanu atmosferu u nacionalnom timu podigao na zadovoljavajući nivo. Bližio se početak kvalifikacija za Svetsko prvenstvo u Kataru, takmičenje koje "orlovi", gledano pre svega iz ugla navijača, nisu smeli da propuste, a rane su bile sveže i bolne.

FSS se zahvalio dotadašnjem selektoru Ljubiši Tumbakoviću, pre svega jer nije ispunio očekivanja u tek završenim kvalifikacijama, ali ni u plej-ofu Lige nacija. Srbija je u finalu doigravanja protiv Škotske u Beogradu igrala loše, bezidejno u napadu, nesigurno u odbrani i jedva je kao favorit izborila produžetke, da bi konačno poklekla u penal seriji. Ono što je davalo nadu da "orlovi" mogu otvorenog garda da se upuste u borbu za Katar, dogodilo se nekoliko dana pre utakmice sa Škotima. Srbija je u polufinalu protiv Norveške u Oslu pokazala da ima potencijal i da joj mnogo više leži napadački fudbal, u kojem će se lopta, fudbalskim žargonom rečeno, kretati prema napadačima, a ne ka defanzivnim linijama, odnosno filozofija će svesti "na gol više".

Većina igrača sa spiska je znala kako se igraju velika takmičenja, jer su u mlađim kategorijama osvajali evropska i svetska prvenstva, dok su pojedinci u Rusiji 2018. stekli iskustvo igranja na veliki turnirima u seniroskoj konkurenciji.

Posle godina neuspešnih pregovora, Savez je pronašao zajednički jezik sa Draganom Stojkovićem "Piksijem". Ime novog selektora konačno je bilo poznato, ali je ostala dileme koliko legendarni kapiten reprezentacije može na svom, definitivno, najtežem trenerskom zadatku u karijeri. Ni žreb za "orlove" nije bio jednostavan, pre svega zbog činjenice da su ga dočekali u trećem "šeširu" i da su ispred imali dve bolje rangirane selekcije, prvog favorita Portugal i Republiku Irsku, inače, i  prve rivale u kvalifikacijama. Olakšavajuća okolnost bila je što su obe utakmice igrali u Beogradu, doduše bez prisustva publike.

Tesnom pobedom protiv Iraca 3:2, Srbija je krenula ka Kataru…

Tog 24. marta 2021, bez prisustva navijača, "orlovi" su na stadionu "Rajko Mitić" ugostili neugodne Ostrvljane, koji su taj epitet potvrdili već u 18. minutu, kada se Alan Džejms Braun "poklonio" posle centaršuta sa leve strane, matiravši Predraga Rajkovića. Dugo, sve do 40. minuta taj rezultat je bio aktuelan. A, onda je usledila akcija iz udžbenika i izjednačenje. Odbrana Iraca razbijena je u tri poteza. Dušan Tadić je glavom spustio loptu imenjaku i Vlahoviću, a vedeta Juventusa pronašla put lopti do mreže. Tadić je "spakovao" i drugi gol, ali najveće zasluge za majstoriju u 68. minutu pripale su Aleksandru Mitroviću, čiji je lob sa oko 30 metara danima popunjavao prostor u sportskim televizijskim blokovima širom planete. Da će Srbija pobedom početi kvalifikacije bilo je jasno u 75. minutu. Opet je Tadić bio asistent, a Mitrović strelac. Najbolji golgeter nacionalnog tima u istoriji je ovaj put glavom obezbedio kapitalnu prednost, koju su Irci do kraja meča samo ublažili golom Džejmsa Kolinsa.

Srbija - Irska

24.03.2021: SRBIJA – REPUBLIKA IRSKA 3:2 (1:1)
/Vlahović 40, Mitrović 69, 75 - Braun 18, Kolins 86/

Stadion: Rajko Mitić, bez prisustva publike
Sudija: Davide Masa (Italija)

SRBIJA (3-4-2-1): Dmitrović - Milenković, S. Mitrović, Pavlović - Gajić, Račić (od 63. Maksimović), Lukić, Mladenović (od 46. Kostić) - Tadić (od 77. Gudelj), Đuričić (od 63. Mitrović) - Vlahović (od 82. Jović)

REPUBLIKA IRSKA (3-5-2): Travers – Kolmen, Klark (od 79. Brejdi), O'Šej - Doerti, Molumbi (od 61. Hendrik), Kulen, Braun, Stivens – Robinson (od 79. Meklin), Konoli (od 67. Long)

Tek tri dana kasnije u prestonicu je došao Portugal...

Evropske šampiona iz 2016. kao kapiten predvodio je Kristijano Ronaldo i sve što se dešavalo u prvom poluvremenu nagoveštavalo je sigurnu pobedu gostiju. Portugal je do poluvremena imao ubedljivih 2:0, jer je odbrana "orlova" dva puta kapitulirala ispred Dioga Žote, prvo u 11, a zatim i u 36. minutu. Reprezentativci Srbije pognutih glava napustili su terene stadiona "Rajko Mitić" i uputili se ka svlačionici, očekivajući kritike selektora.

Ali…

Umesto "teških reči", "orlovi" su u pauzi čuli "jak" motivacioni govor i raširenih krila se vratili na travnjak, ne samo da poprave utisak, već da stignu i, ako je ikako moguće, prestignu prednost velikog favorita. Nemoguća misija se već posle 15 minuta igre u drugom delu činila kao sasvim moguća. Igralo se tek 26 sekundi u nastavku kada je Nemanja Radonjić "servirao" loptu Mitroviću, koji pored trojice defanzivaca protivničkog tima uspeva da prevari golmana Antonija Lopeza i smanji rezultat na 1:2. Za najboljeg napadača Srbije bio je to 39. gol u nacionalnom dresu. Ni na drugi pogodak domaćina se nije mnogo čekalo, nekoliko propuštenih šansi, a onda, tačno posle sat vremena igre, novi mat za Portugal i to nakon još jedne prelepe akcije. Mitrović se vratio da pomogne odbrani, Filip Kostić prepustio loptu Tadiću i sjurio se ka protivničkom šesnaesteru, gde ga je na vreme ugledao Radonjić – 2:2.

Imala je Srbija prilika i da pobedi, ali i da izgubi. Stefan Mitrović je u poslednjim trenucima utakmice uklizao i iz gola izbacio loptu koju je uputio Ronaldo. Sudija je pogrešio! Jedan od najboljih igrača u istoriji igre revoltiran i besan napustio je teren, na kojem je ostala odbačena kapitenska traka (kasnije prodata na humanitarnoj aukciji). Srbija je osvojila bod, a sve glasnije se moglo čuti da su "orlovi" spremni da napadnu prvo mesto i direktan plasman na Svetsko prvenstvo.

Kristijano Ronaldo

27.03.2021: SRBIJA – PORTUGAL 2:2 (0:2)
/Mitrović 46, Kostić 60 - Žota 11, 37/

Sudija: Dani Makeli (Holandija)

SRBIJA (3-4-1-2): Dmitrović - Milenković, S. Mitrović, Pavlović - Lazović (od 46. Maksimović), Gudelj, Milinković Savić, Kostić (od 71. Ristić) - Tadić (od 81. Đuričić) - Vlahović (od 46. Radonjić), A. Mitrović (od 88. Jović).

PORTUGAL (4-3-3): Lopes – Kanselo (od 73. Nuno Mendes), Ruben Dias, Fonte, Sedrik – Bruno Fernendeš (od 91. Palinja), Seržo Oliveira (od 73. Renato Sančez), Danilo – Žota (od 85. Žoao Feliks), Ronaldo, Bernardo Silva.

Već 30. marta Piksijeva družina je otputovala na prvo gostovanje. Iako je Azerbejdžan po kvalitetu bio daleko od Srbije, sekvence i likovi iz prošlosti u vidu Gurbana Gurbanova pozivale su na maksimalnu opreznost. Još kada je Emin Mahumudov u 59. minutu golom iz penala anulirao prednost stečenu pogotkom Aleksandra Mitrovića u ranoj fazi utakmice, činilo se da će se "orlovima" smrknuti na Olimpijskom stadionu kraj Kaspisjkog mora. Ali, Srbija ovaj put nije dozvolila iznenađenje u Bakuu, kao ni najbolji strelac. Za trenutak su Azeri zaboravili na Mitrovića na ivici šenaesterca i lopta se ponovo zakoprcala u mreži za konačnih 2:1.

Azerbejdžan Srbija

30.03.2021: AZERBEJDŽAN – SRBIJA 1:2 (0:1)
/Mahmudov 60p - A. Mitrović 15, 81/

Stadion: Olimpijski, bez prisustva publike
Sudija: Roi Rajnšrajber (Izrael).

AZERBEJDŽAN (4-4-2): Magomedalijev – Medvedev, Husejinov, Badalov, Krivotsjuk – A. Husejinov, Mahmudov, Ibrahimi, Salahli (od 72. Kalilzada) – Nurijev (od 69. Emreli) (od 79. Džafargulijev), Gorbani (od 69. Šejdajev).

SRBIJA (3-4-1-2): Rajković – Spajić, S. Mitrović, Pavlović – Radonjić, Gudelj, Maksimović (od 64. Grujić), Kostić (od 64. Živković) – Milinković-Savić – Tadić (od 75. Jović), A. Mitrović.

Usledila je septembarska laka pobeda protiv Luksemburga u Beogradu (4:1), dok se Portugal poprilično namučio sa Ircima u Dablinu, preokrenuvši rezultat u poslednjih nekoliko minuta preko Kristijana Ronalda. Već u septembru je bilo jasno ko su jedini kandidati za prvo mesto, i da će te dve reprezentacije, u međusobnom duelu 14. novembra, rešavati pitanje pobednika Grupe A. Srbija je i u prestonici Republike Irske odigrala sjajan meč, propustivši nekoliko velikih prilika da reši domaćina i duplira prednost koju joj je obezbedio Sergej Milnović-Savić u 20. minutu. Trenutak nepažnje i pada koncentracije koštali su Stojkovićevu ekipu dva boda. Milinković-Savić je nameravao da loptu ispuca što dalje od gola, ali je pogodio najbližeg saigrača Nikolu Milenkovića i lopta je završila iza leđa Vanje Milinkovića-Savića.

Dušan Vlahović

04.09.2021: SRBIJA – LUKSEMBURG 4:1 (2:0)
/Mitrović 22, 35, Šano 81ag, Milenković 90+7 - O. Tili 77/

Stadion Rajko Mitić, gledalaca 10.078
Sudija: Halil Meler (Turska)

SRBIJA (3-5-2): Rajković - Milenković, Nastasić (od 85. Veljković), Pavlović - Lazović (od 71. Radonjić), Lukić (od 71. Vlahović), Gudelj, Kostić - Tadić, Milinković-Savić - Mitrović (od 85. Jović).

LUKSEMBURG (4-2-3-1): Moris - Jans, Šano (od 89. Devil), Mahmutović (od 46. O. Til), Karlson - K. Martins, Bareiro - Sinani (od 89. Skenderović), Til, Mikel Pinto - Rodriges.

07.09.2021: REPUBLIKA IRSKA – SRBIJA 1:1 (0:1)
/Milenković 87ag - Milinković-Savić 20/

Stadion: Aviva u Dablinu, gledalaca 25.415
Sudija: Hose Marija Sančez Martinez (Španija)

REPUBLIKA IRSKA (3-5-1-1): Bazunu - Omobamidele, Dafi, Igan - Doerti, Mekgret (od 66. Horgan), Kulen (od 66. Molumbi), Hendrik (od 78. Hurihejn), Meklin - Brauni (od 58. Robinson) - Ajda (od 78. Kolins)

SRBIJA (3-4-1-2): Rajković - Milenković, Veljković, Pavlović - Đuričić (od 70. Radonjić), Gudelj, Milinković Savić, Kostić (od 87. Lazović) - Tadić (od 83. Maksimović) - Vlahović (od 70. Jović), A. Mitrović.

Sve je bilo jasno…

Srbija je morala da pobedi naredne tri utakmice. Pod imperativom su "pali" Luksembrug (0:1) i to golom Dušana Vlahovića u 68. minutu, odnosno Azerbejdžan u Beogradu 3:1. Mladi napadač tada Fiorentine, postigao je dva gola. Prvi iz penala u 30. minutu, a drugi u 53, vrativši prednost na stranu Srbije, pošto je u sudijskoj nadoknadi prvog poluvremena Mahmudov ponovo nadmudrio odbranu "orlova". Tačku na ovaj susret stavio je Dušan Tadić u 83. minutu, precizno plasiravši loptu sa "kreča".

Dragan Stojković

09.10.2021: LUKSEMBURG – SRBIJA 0:1 (0:0)
/Vlahović 68/

Stadion: Luksemburg, gledalaca 2.000
Sudija: Kolum (Škotska)

LUKSEMBURG (4-4-2): Moris – Jans, Šano, Karlson, Mihael Pinto – Sinani, Bareiro, S. Til, O. Til (od 90+1. Muratović)– Sančes, Devil (od 74. Omosanja).

SRBIJA (3-4-1-2): Rajković – Veljković, Nastasić, Pavlović (od 46. Spajić) – Đuričić (od 46. Radonjić), Gudelj (od 70. Lukić), Milinković-Savić, Kostić (od 70. Lazović) – Tadić – Vlahović, Mitrović (od 88. Maksimović).

12.10.2021: SRBIJA – AZERBEJDŽAN 3:1 (1:1)
/Vlahović 30p, 53, Tadić 83p - Mahmudov 45+2/

Stadion: Rajko Mitić, gledalaca: 5.000
Sudija: Erik Lambrehts (Belgija)

SRBIJA (3-4-1-2): Rajković - Veljković, Mitrović, Nastasić - Lazović (od 88. Mladenović), Lukić, Grujić (od 65. Tadić), Kostić (od 75. Radonjić) - Milinković Savić - Jović (od 65. A. Mitrović), Vlahović (od 88. Maksimović)

AZERBEJDŽAN (3-4-3): Magomedalijev - Krivocjuk, Medvedev, Hagverdi - Husejnov (od 63. Mutalimov), Garajev, Mahmudov (od 84. Mustafajev), Salahli - Abdulvajev (od 73. Nurijev), Dadašov (od 73. Šejdajev), Ozobić (od 74. Alasgarov)

Srbija

A onda je na red došao već pomenuti 14. novembar i meč na "Da Lužu".

Računica je govorila: pobeda nas vodi na Svetsko prvenstvo, poraz i remi u baraž. Selektor Dragan Stojković i njegovi izabranici morali su da naprave nešto što niko pre njih nije uspeo u kvalifikacijama od raspada bivše zemlje – da pobede jednu reprezentaciju iz svetskog vrha, a to će morati da učine pred gostujućim navijačima.

I pored sjajnih partija, malo ko je verovao u konačan uspeh. Verovao je Piksi…

"Kakav bre eventualni plasman? Moramo da odemo na Mundijal, znali smo da će sa Portugalom da bude finale, biće to momenat istine, šansa da se udari pečat. Ako odemo biće to lep uspeh, ali želim još mnogo više", bile su reči selektora pred ključnih 90 minuta.

I to kakih, najstresnijih, ujedno i najlepših.

Renato Sančez je već u drugom minutu iskoristi grešku Nemanje Gudelja i Srbiju udaljio dva koraka od Katara. Tek tada je ispunjenje cilja delovalo vrlo teško…Srbija je, međutim, brzo povezala redove, vratila mir u iste i počela da igra. Kao rezultat toga dogodilo se izjednačenje u 33. minutu, a strelac je bio Tadić uz malu pomoć golmana Ruija Patrisija. Polako i strpljivo čekala se nova prilika, ali je vremena bilo sve manje. Minuti su brzo prolazili… Konačno je počeo da ističe i 90… Tadić je posle kornera prihvatio loptu na desnoj strani, lagano je odložio na levu nogu i milimeterski precizno je uputio je u visokom luku na drugi kraj kaznenog prostora. Tamo je Mitrović već odradio veči deo posla, pobegao je svoji čuvarima, ostao je sam i trebalo je samo da uradi ono što najvolje ume - da zatrese mrežu. Spremno je dočekao centaršut kapitena, trznuo je glavom i loptu od zemlje poslao u bliži ugao, tik pored stative.