Otvori pretragu
Otvori navigaciju
Otvori navigaciju
arenasport1
Na programu od 21:00
Pregled kola
arenasport2
Na programu od 20:00
Benfica - Rio Ave
arenasport3
Na programu od 20:30
Podgorica - Spars
arenasport4
Na programu od 19:30
CFR Cluj - Arges
arenasport5
Na programu od 21:00
Dokumentarni film
Otvori pretragu
Fudbal
19.01.2021. • 11:44

UJEDINJENI SRBI OSVAJAJU AMERIKU: Fudbalski klub koji ćete voleti!

Profimedia, Privatna arhiva/Aleksandar Prpa
Usred države Viskonsin postoji klub koji u grbu ima

Nije tajna da je srpska dijaspora u Sjedinjenim Američkim Državama veoma jaka, a naši ljudi se nekako najbolje slože na tuđoj zemlji. Nezvanično govorimo o milionskom stanovništvu, najviše naših ima u Čikagu, ali nigde nisu ujedinjeni kao što je to u Milvokiju.

U glavnom gradu savezne države Viskonsin postoji čak i fudbalski klub Ujedinjeni Srbi (United Serbians) koji je nastao baš kako bi srpsko življe održao na okupu i u inostranstvu!

Naravno, u pitanju je amaterski klub, a možda ste za njih čuli pre nekoliko meseci kada su ostvarili ubedljivu pobedu protiv "gastosa" iz Hrvatske (8:3). U šali ćemo reći da je to i jedina pobeda koju smo u fudbalu ostvarili protiv "komšija", ali klub nije nastao samo kako bi Srbi u Americi bili bolji od Hrvata, nego se radi o mnogo plemenitijoj ideji.

- Mi smo nastali iz jednostavnog, ali značajnog razloga. To je da ujedinjeni možemo biti jaki, jači i uspešniji, ne samo u sportu - već i u svemu ostalom , objasnio je mladi predsednik kluba Mile Sever u razgovoru na srpskom za MONDO.

Klub ima lepu i dugu tradiciju, osnovani su 1964. godine u Milvokiju, a sve nakon što su u srpskoj zajednici u SAD osnovana i druga društva poput folklornih. Spaja ih naravno ista ideja.

- Osnovna ideja našeg udruživanja jeste očuvanje nacionalnog identiteta, jezika, kulture i druženja! Pored našeg kluba, ima još dosta srpskih kubova u Severnoj Americi i Kanadi i svi jako lepo sarađujeno, odlazimo jedni kod drugih na turnire u toku godine - , poručio je Mile, koji je inače rođen na tlu SAD, objasnivši da se jedan događaj izdvaja od drugih.

- Najveci turnir za srpske klubove u SAD igra se na takozvanoj Srbijadi koja se održava tradicialno za praznik rada 'Labor Day' - , dodao je Sever i objasnio da jedva čeka septembar.

POMAŽU CRKVI, IGRAJU I STRANCI!

Ujedinjeni Srbi su crkveni klub, koriste crkvene objekte, a istovremeno pomažu pravoslavnim vernicima i Srpskoj pravoslavnoj crkvi Sveti Sava raznoraznim projektima i donacijama, što je potvrda priče o očuvanju identiteta.

 Na primer, nekoliko naših igrača je prodavalo sveće na božićnoj crkvenoj službi - , naveo je predsednik kluba Mile Sever.

Kako funkcioniše klub, odakle su igrači?

 - Prvenstvene utakmice i razne turnire igramo na našem terenu koji se nalazi u skopu imanja našeSrpske pravoslavne crkve Sveti Sava u Milvokiju. Uglavnom, u našem klubu igraju Srbi sasvih naših prostora, a kad to kažem osim na Srbiju mislim i na Republiku Srpsku, Crnu Goru i druge krajeve u kojima živimo - .

Ne igraju samo naši ljudi za Ujedinjene Srbe, često se u timu nađu i fudbaleri drugih nacionalnosti koji su prepoznali lepu ideju.

- U klubu može da igra i nekoliko igrača iz drugih zemalja. Oni vrlo rado prilaze našem klubu, pre svega zbog dobrog druženja i vec potvrđenog gostoprimstva- , objašnjava nam Sever i potvrđuje da su Srbi dobri domaćini i hiljadama kilometara daleko.

- Ponosni smo ipak što su većina naših igrača Srbi. U Americi je teško popuniti tim samo sa našim igračima, i zbog toga mnogi imaju igrače iz Afrike, Kolumbije i Amerike-.

- Međutim, 90% našeg tima su srpski igrači-, dodao je sportski direktor tima Aleksandar Prpa.

KAKO SMO OSVOJILI AMERIKU...

Ujedinjeni Srbi se takmiče u Fudbalskoj ligi Viskonsina (WSL) u kojoj je osim njih još devet drugih klubova. Pored pomenutih Hrvatskih orlova, tu su još i i Honduras, Bavarci ili Milvoki bruersi koje su upravo Srbi pobedili u ovogodišnjem velikom finalu.

Veliko slavlje je usledilo posle 5:2 u novembru, a to je bila istorijska treća titula za "Ujedinjene Srbe" koji su bili prvaci još 1980. i 1994. godine.

Pre toga i drugi tim "Ujedinjenih Srba" je osvojio prvenstvo države Viskonsin, i to 2017. godine, a tada je mladi Mile Sever, danas predsednik kluba, postigao pobedonosne golove i u "funkcionersku fotelju" seo kao najmlađi u istoriji.

Zanimljivo je da se ljubav prema "Ujedinjenim Srbima" prenosi s generacije na generaciju, pa tako nije redak slučaj da su za klub igrali deta, otac i sin, kao što je to u slučaju porodice Prpa.

- Istakao bi da je u ovom klubu igrao čuveni Rade Prpa koji je posle igračke karijere postao trener ovog kluba, a potom je njegov sin Tihomir Prpa dugo bio tu. Sve su nastavili njegovi sinovi Aleksandar i Luka Prpa -, objasnio nam je Mile Sever.

- Svi zajedno ujedinjeni možemo do najvećih uspeha, što se i može zaključiti iz svega ovog opisanog u našem malom istorijatu kluba -.

"VEČITI" SU TEMA I U AMERICI!

- Ujedinjeni Srbi" su imali fantastičnu sezonu, bilo je lepih i ubedljivih pobeda (protiv Germantowna čak 14:2), ali uvek su posebne utakmice protiv Hrvata -.

Komšijski derbi usred Viskonsina budi posebnu motivaciju kod igrača.

- Uvek su teške utakmice kad igramo protiv Hrvata. Pre recimo 20 godina, njihov tim je bio pun Hrvata i imali smo puno teških utakmica protiv njih. Trenutno, samo par igrača u njihovom timu su Hrvati, ali to ne znači da se smanjuje žar borbe -, kazao je sportski direktor i fudbaler ovog kluba Aleksandar Prpa posle pobede nad "komšijama" od 5:3.

- Našli su mnogo Amerikanaca da igraju za hrvatski grb. I dalje imamo jako rivalstvo -.

Ujedinjeni Srbi ozbiljno pristupaju svakoj utakmici, treniraju dva puta nedeljno i igraju vikendom, dok se nakon velikih pobeda opuštaju kao i fudbaleri Zvezde, Partizana... Naravno, "večiti" su tema i u Americi. Dok su složni uz reprezentaciju Srbije, bude čarki oko najvećih srpskih klubova.

 

S OCA NA SINA!

- Pre 30 godina, moj deda Rade je bio trener prvog tima. Takođe, moj tata Tihomir je bio fudbaler. On je osvojio WSL titulu 1994. Srećan sam što sam ove godine bio član pobedničkog tima i da sam osvojio titulu kao i moj otac. Ja sam rođen u Americi, ali veoma sam ponosan što nosim i branim srpski grb! -, kazao nam je Aleksandar Prpa.

- Ima rivalstva između navijača 'večitih' i kod nas - , uz osmeh kaže Aleksandar i objašnjava da to uopšte nije loša stvar.

- Svake godine igramo utakmicu 'Zvezda vs. Partizan' gde navijači i igrači kluba igraju za klub za koji navijaju. Utakmica je prijateljska, a nama bude veoma zabavno. To je još jedan razlog da okupimo naše ljude! -.

Za kraj smo ga pitali - koji je recept za ujedinjenje Srba?

- Ne bih rekao da postoji poseban recept da se ujedinimo -, počeo je Aleksandar Prpa.

- Naši ljudi vole da imaju razlog da se okupljaju i fudbal je tu glavni pokretač. Posle utakmica obično imamo srpsku muziku, piće, a ponekad i našu hranu kao što su ćevapi, pljeskavice, pite, prasetinu ili jagnjetinu -, otvorio nam je apetit fudbaler "Ujedinjenih Srba" i zaključio lepom porukom za kraj razgovora za MONDO:

- Naš cilj je da pobedimo što više utakmica i da se naš narod raduje! -.

 

 

 

Poslednje vesti

Poslednji video snimci