pre 15 minuta 08: 14
Sve je ovo normalno: Denveru overena viza za plej-of
Denver je obezbedio direktan plasman u plej-of osmi put zaredom i nastavio istorijski kontinuitet, uz Nikolu Jokića kao jedinu konstantu kroz sve te sezone.
Tanjug/AP Photo/Mark J. Terrill
Los Anđeles Lejkersi su izuzetnom igrom nakon prve četvrtine uspeli da savladaju Klivlend Kavalirse i nastave pohod ka trećem mestu na Zapadu, u večeri u kojoj je Luka Dončić, posle još jedne MVP partije, uspeo da dođe do nekoliko novih rekorda. Slovenac je utakmicu završio sa 42 poena, 12 asistencija, bez i jedne izgubljene lopte.
Dončić je stigao do 15.000 poena u karijeri, čime je postao najmlađi bek u istoriji lige kome je to pošlo za rukom, a treći najmlađi igrač generalno, nakon Lebrona Džejms i Kevina Durenta, a pride postao i igrač Lejkersa sa najviše poena u jednom mesecu još od 1967. godine, prestigavši Kobija Brajanta na tom putu. Svojim 42. poenom, prebacio je cifru od 600 poena u mesecu i tako postao tek 10 igrač u istoriji čitave lige kome je to pošlo za rukom.
Ovo je bila 15. pobeda domaćeg tima u martu uz samo 2 poraza, a dodatnu težinu ima činjenica da Lejkersi nakon Ol-Star pauze imaju skor 6-2 protiv timova sa 60% uspešnosti ili boljim učinkom i to uz čak pet pobeda dvocifrenom razlikom. Sledeći test dolazi već u Oklahomi protiv Tandera, ali trenutni momentum jasno govori da Lejkersi dolaze spremni.
Centralna figura večeri bio je Luka Dončić, koji je nastavio svoju spektakularnu seriju. Sa 30+ poena stigao je do 44. takve utakmice u sezoni (najviše u ligi), ali i do 13. uzastopne utakmice sa najmanje 30 poena, što je njegov lični rekord i četvrti najduži niz u istoriji Lejkersa. Njegova konstantnost u napadu postala je osnova identiteta ovog tima.
Uz njega, Lebron Džejms je još jednom ispisao istoriju, postavši igrač sa najviše kombinovanih pobeda u regularnom delu i plej-ofu u istoriji NBA lige. Istovremeno, trener Džej Džej Redik stigao je do 100. pobede u karijeri i pridružio se elitnom društvu, postao je tek 16. trener u istoriji koji je u prve dve sezone ostvario 50+ pobeda, i tek četvrti u istoriji Lejkersa uz Peta Rajlija, Pola Vestheda i Buča van Bredu Kolfa.
Utakmica protiv Klivlenda nije počela idealno. Gosti su bolje otvorili meč, predvođeni Džeretom Alenom, i držali prednost nakon prve četvrtine (34:32). Međutim, već u drugoj deonici usledio je potpuni zaokret. Lejkersi su podigli nivo odbrane, ubrzali igru i preuzeli kontrolu. Serija 33:19 u drugoj četvrtini donela im je dvocifrenu prednost na poluvremenu (65:53), a ključnu ulogu imali su Ostin Rivs i Džejk Laravija, koji su doneli energiju na oba kraja terena.
Treća četvrtina bila je demonstracija sile. Los Anđeles je ubacio čak 45 poena, uz konstantne lob pasove ka Diandreu Ejtonu, tranziciju i preciznu šutersku seriju. Dončić je nastavio da pogađa, Rivs i Rui Hačimura su dodali svoje trojke, a prednost je narasla i do +27. U tom trenutku, pitanje pobednika praktično je bilo rešeno.
Klivlend je u poslednjoj deonici pokušao da ublaži poraz preko rezervista, ali Lejkersi nisu dozvolili ozbiljniji povratak. I kada se razlika spustila na 14, Dončić se vratio na parket i brzo zatvorio utakmicu.
Ova pobeda dodatno potvrđuje stabilnost Lejkersa u završnici sezone. Ne samo da pobeđuju, već to rade ubedljivo i protiv kvalitetnih protivnika, uz jasno definisane uloge i visoki nivo igre na oba kraja parketa.
Sledeći izazov dolazi već u četvrtak protiv prvoplasirane Oklahome, u meču koji će biti pravi test snage i potencijalni pregled plej-of okršaja. Nakon toga sledi duel sa Dalasom, ali trenutno sve oči su uprte ka gostovanju Tandera. Klivlend, koji trenutno igra po sistemu toplo-hladno, u narednoj utakmici gostuje Golden Stejt Voriorsima.
Za sve NBA vesti pratite ovaj link, a sinoćnji rezultati izgledaju ovako:
Orlando - Finiks, 115:111
Bruklin - Šarlot, 86:117
Detroit - Toronto, 127:116
Hjuston - Njujork, 111:94
Milvoki - Dalas, 123:99
Lejkersi - Klivlend, 127:113.
Klipersi - Portland, u toku.
Ostavite komentar