NBANoLimits

Analiza: Gde će biti Denver kad se vrati Jokić?

komentari (0)

Autor: TV Arena sport

05.01.2026 16:28
Nikola Jokić Tanjug/AP Photo/Lynne Sladky
Nikola Jokić

Počelo je kao iz snova, neočekivanom pobedom u Torontu, onda je usledilo i odlično izdanje protiv Klivlenda, bar u tri četvrtine, ali su ta odlučujuća deonica u Ohaju, kao i sinoćnji meč u Bruklinu u potpunosti vratile Denver Nagetse u realnost - dok se Nikola Jokić ne vrati na parket, biće pakleno teško savladati bilo kog protivnika.

Pejton Votson je nakon trijumfa u Kanadi izjavio da su igrači Grumenja silno motivisani da pokažu da su narativi kako Jokić oko sebe ima ekipu koja bi bez njega bila "u lutriji" lažni i kako ovaj sastav ima kvaliteta da izdrži dok se trostruki MVP ne oporavi. Naredne dve utakmice pokazale su da te priče možda i nisu bile daleko od istine.

Nakon detaljnih analiza, krajem decembra, najavljeno je da će Nikola propustiti najmanje čitav januar, pa i ako postoje određene indikacije da bi mogao brže na teren, mi smo odlučili da zađemo dublje u raspored Nagetsa tokom prvog meseca nove godine i probamo da odgonetnemo na jedno veoma bitno pitanje: Gde će Denver biti u momentu kada se Nikola Jokić oporavi i vrati na teren?

 

 

Nagetsi će do kraja januara odigrati još 15 utakmica, od kojih će 8 biti održano u Bol Areni, pred domaćim navijačima, a 7 na strani. Ono što je povoljno, jeste da će samo 4 susreta odigrati protiv "dobrih" ekipa, odnosno onih sa pozitivnim skorom, a čak 11 protiv ekipa koje su na ispod 50% uspešnosti. Raspored izgleda ovako:

Filadelfija, u gostima.
Boston, u gostima.
Atlanta, kod kuće.
Milvoki, kod kuće.
Nju Orleans, u gostima.
Dalas, u gostima.
Vašington, kod kuće.
Šarlot, kod kuće.
Lejkersi, kod kuće.
Vašington, u gostima.
Milvoki, u gostima.
Memfis, u gostima.
Detroit, kod kuće.
Bruklin, kod kuće.
Klipersi, kod kuće.

Secirajmo dalje utakmice samo na one na domaćem parketu, pa ćemo kasnije preći na gostovanja. Dakle, Atlanta, Milvoki, Vašington, Šarlot, Lejkersi, Detroit, Bruklin, Klipersi. Iako je realno da ćemo negde videti kiks, računajmo da će Denver rešiti susrete protiv fenjeraša i slabijih timova sa Istoka, pa ćemo uračunati pobede protiv Vašingtona, Šarlota i Bruklina. Recimo da su Atlanta i Milvoki kvalitetnije ekipe iz suprotne konferencije, sa kojima bi Denver mogao da se takmiči. Hoksi igraju promenjivo čitave sezone, pa je od ova dva duela realnije da do pobede dođu protiv tima iz Džordžije. Milvoki će biti teži zalogaj, pogotovo sa oporavljenim Adetokumbom, to je utakmica u kojoj bi lako moglo da se oseti odsustvo Denverovog glavnog oružja. Skor 4-1 u ovim utakmicama je realan ishod, a onda na red dolaze najteži protivnici. Detroit, najbolji tim Istoka, kao i timovi iz Los Anđelesa, Lejkersi i Klipersi.

 

 

Pistonsi igraju ozbiljnu košarku ove sezone, defanzivno gotovo perfektni, pritiskaju protivničke ekipe i tu bi u odsustvu Jokića Denver teško parirao. Što se rivala iz konferencije tiče, Lejkersi su "zanimljiva" ekipa, u smislu da nema tima u proteklih 50 godina koji je imao toliko dobar skor, a pride toliko loš koš količnik. Međutim, Jezeraši su ove sezone potvrdili upravo da protiv timova koji igraju nekompletni, koji nisu među najboljima u ligi, da njih redom pobeđuju. Oni su problema imali protiv samog krema lige, elitnih timova, što, složićemo se, Nagetsi bez Jokića svakako nisu. Klipersi, iako to njihov skor na prvi pogled neće potvrditi, izgledaju odlično u ovom trenutku. Do poraza od Bostona, oni su vezali šest trijumfa, na krilima sjajnog Kavaja Lenarda. Denver će verovatno uspeti da dođe do jednog trijumfa protiv skorašnjih plej-of rivala, uz pomoć navijača, pa sa 4-1 iz prethodnog segmenta i 1-2 protiv uslovno rečeno jačih protivnika, dobijamo skor 5-3 kod kuće, a tek dolazimo do težeg dela.

Kao što smo mogli da vidimo u sinoćnjem izdanju u Njujorku, Nagetsi će imati velikih poteškoća na bilo kom gostovanju. Filadelfija, Boston, Nju Orleans, Dalas, Vašington, Milvoki, Memfis, to su utakmice koje slede. Filadelfija i Boston su timovi sa odličnim skorom, a i igraju u velikoj formi, pa ćemo ta dva poraza unapred upisati. Ako će negde Denver računati na pobede, onda to mora biti u Nju Orleansu i Vašingtonu. Oba tima su uspela da pronađu nešto stabilniju igru u određenim periodima proteklog meseca, ali jednostavno ne bi smeli da predstavljaju prepreku do dve nove recke u koloni pobeda, čak i bez Jokića. Preostaju nam tri potpuno otvorene utakmice, protiv Dalasa, Milvokija i Memfisa. Mevsi su već savladali Nagetse, i to sa Nikolom u sastavu, obično igraju veoma motivisano protiv tima iz Kolorada, a i ovde će, objektivno biti favoriti. Ako smo računali na poraz od Milvokija kod kuće, isto moramo učiniti i za meč u Viskonsinu, pa najrealnija šansa za pobedu ostaje protiv zanimljive ekipe Tuomasa Isala, u Memfisu. Ako posmatramo grupno, realno je da Denver u ovoj seriji od 3 utakmice dođe bar do jedne pobede, eventualno dve, ako smo optimistični. Objektivno gledano, Nagetsi bi trebalo da budu negde oko 3 pobede na ovih 7 gostovanja.

Ukupno, 7 pobeda iz narednih 15 utakmica deluje kao realno dostignuće. Ukoliko to bude slučaj, Nagetsi bi posle jubilarnog, 50. meča u sezoni bili na i dalje respektabilnih 30-20. Ukoliko napravimo projekciju, uzimajući u obzir dosadašnje rezultate timova, kada svi klubovi stignu do "pedesetice", tabela bi trebala da izgleda otprilike kao na slici ispod.

Lična arhiva

 

 

Naravno, projekcija je daleko od idealne. Nismo zalazili toliko duboko i ulazili u težinu rasporeda ostalih timova sa vrha Zapada, kao ni računali na eventualne povrede, ali ni one koje će sigurno uticati na igre timova, kao što je slučaj sa Hjustonom i Alperenom Šengunom, ali svakako da možemo da steknemo određenu sliku. Objektivno gledano, Nagetsi bi Jokića trebali da sačekaju negde na granici između poslednjeg plej-of mesta i plejin pozicije, sa i dalje lepim priključkom za timova koji imaju garantovano mesto u doigravanju.

Šteta za istorijski početak sezone, najbolji od postojanja franšize, ali za Denver bi i ova situacija bila prava pobeda, pogotovo nakon straha koji je postojao, da bi Nikola mogao da završi sezonu, kao i svih ostalih povreda ostatka tima. Preostalih tridesetak utakmica bilo bi i više nego dovoljno za "hvatanje" forme, kao i priključka za timovima koji će potencijalno biti ispred njih, u šta apsolutno ne sumnjamo, ukoliko Nagetse zaobiđu dodatne nelagode.

Bio je ovo, a i dalje traje, zaista nezapamćeni period, sa serijom povreda glavnih oslonaca tima koji nije viđen u skorijoj istoriji lige, ali ovaj sastav Denvera, sigurno najbolji u eri Nikole Jokića, ima dovoljno kvaliteta da pregrmi trenutnu situaciju i na kraju se izbori za možda i prednost domaćeg terena pred početak plej-ofa.

 

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija