01.12.2022. • 21:57

NESTVARAN RASPLET U GRUPI E: Japan i Španija nadigrali Nemce

Japan
"Panceri" drugi put za redom na Mundijalu idu kući nakon grupne faze

Nakon turbulentnog 3. kola u grupi E, prolaz u nokuat fazu obezbedili su Španija i Japan. U duelu ove dve selekcije "samuraji" su preokrenuli na početku drugog dela na 2:1, i izbacili iz igre Nemačku koja je bila bolja od Kostarike rezultatom 4:2.

Situacija se menjala tokom 90 minuta na temu ko ide u osminu finala. Na poluvremenu su to bili Španija i Nemačka koje su vodile sa po 1:0.

U nastavku se situacija vrtoglavo preokrenula, Japan je izveo dve dobre akcije na početku drugog dela, rezervista Doan je kaznio grešku golmana Simona i levog beka Baldea, a u narednom minutu Ao Tanaka je sa metar ugurao loptu u mrežu koju mu je dodao Mitoma.

PREOKRET JAPANA ZA TRI MINUTA: Nemačka u velikom problemu

Uoči poslednjeg kola, sve selekcije imale su šanse da se nađu među prva dva na tabeli, međutim, izgledalo je da će se fudbaleri Španije i Nemačke brzo ratosiljati stresnih situacija na meču.

Već u 10. minutu golom Gnabrija "panceri" su poveli protiv Kostarike nakon nekoliko idealnih šansi. Španija je pogotkom Morate u 12. minutu stekla prednost i učvrstila se na čelnoj poziciji, ujedno, progurala je i Nemce u nokaut fazu.

U timu Nemačke zicere za ubedljivije vođstvo su od početka meča promašivali Musijala, Miler, Gorecka i Gnabri, a greška njihovog štopera Ridigera u finišu poluvremena mogla je skupo da ih košta. Loptu mu je ukrao Fuler, izašao je pred golmana Nojera koji je sjajno reagovao i sprečio izjednačenje.

To je najavilo brojna uzbuđenja u nastavku, "panceri" su ispustili vođstvo, baš kao protiv Japana u prvom kolu i Kostarika je nekih tri minuta provela u nokaut fazi nakon vođstva od 2:1 u 70. minutu.

Veliki posao odradili su "Samuraji" u uvodnim minutima drugog dela protiv Španije. Preokrenuli su na 2:1, rezultat sačuvali do kraja i definisali fudbal kao igru u kojoj Nemci ponekad ne mogu da prođu ni grupnu fazu na Mundijalu.

Timu "pancera" se to dogodilo već drugi put za redom, nakon što ih je u Rusiji eliminisala Južna Koreja.

Kostarika je na kratko šokirala izabranike Hansija Flika, i takođe preokrenula na 2:1, međutim, Haverc sa dva gola, a potom i Filkrug doneli su "pancerima" trijumf koji nije imao efekta na konačan plasman. Nemačka je u drugom delu čak tri puta pogodila stativu u nameri da stigne do što ubedljivijeg trijumfa.

U osmini finala, Japan će igrati protiv Hrvatske, dok je rival Španiji Maroko.

KRAJ

90+7. minut: Japan je pobedio Španiju i plasirao se u osminu finala! Nemčka je eliminisana iz daljeg takmičenja.

90. minut: GOOOL!! Filkrug je doneo vođstvo Nemačkoj od 4:2, čekao se VAR da potvrdi da je regularan. To ništa ne znači za "pancere", na drugom mečun Japan vodi protiv Španije

85. minut: GOOOL: Nemačka ponovo vodi. Gnabri je centrirao, a na pravom mestu se našao Haverc za 3:2.

76. minut: kontra Nemačke koju je pokrenuo Sane i na tri metra od gola proigrao Filkruga, usledila je čudesna intervencija Navasa i rezultat je ostao nepromenjen.

73. minut: GOOOL!! Nemci su izjednačili na 2:2, Filkrug je petom proigrao Haverca koji je bio precizan

70. minut: GOOOL! Kostarika vodi sa 2:1! Borges je centrirao, Vaston glavom poslo loptu do Vargasa koji je sproveo u mrežu.

68. minut: ponovo  se tresla stativa Kostarike, treći put za kratko vreme, ponovo Musijala nije imao sreće.

63. minut: dve šanse za Nemačku, Musijala je pogodio stativu, a malo kasnije isto je učinio i Ridiger.

49. minutu. GOOOL! Nemci su u šoku, Kostarika je izjednačila na 1:1, Jeljcin Taheda je strelac.

49. minut: GOOOL!!! Japan je već u narednom napadu postigao i drugi pogodak. VAR je proveravao da li lopta izašla sa terena pre nego je Mitoma poslao do Ao Tanake, a ovaj je poslao u mrežu. Pogodak je regularan.

48. minut: GOOOL!! Sjajan početak nastavka za selekciju Japana, golman Španije Unai Simon je poslao nezgodnu loptu Baldeu, oduzeli su je igrači Japana, udarac rezerviste Ritsu Doana donela je rezultatsko poravnanje.

46. minut: drugo poluvreme na mečevima 3. kola u grupi E je počelo.

45+2. minut: prvo poluvreme je završeno na oba meča. Nemačka čuva stečeno vođstvo i stalno preti protiv Kostarike, izveli su sedam kornera u prvom delu uz nekoliko idealnih prilika. Španija kontroliše situaciju na terenu protiv Japana.

43. minut: Nemačka za malo da plati ceh  zbog neopreznosti štopera Ridigera. Loptu mu je ukrao Fuler u šesnaestercu "pancera" i potom dobro šutirao. Još bolje je golman Nojer intervenisao i sprečio izjednačenje.

40. minut: Gnabri je sjano ciljao suprotan ugao šutem iskosa sa leve strane. svi su videli loptu iza leđa Navasa, međutim, ona je završila tik pored stative.

35. minut: solo prodor Musijale, odbrana Kostarike  mu je zamestala i lopta je otišla pored gola.

34. minut:  fudbaleri Japana krenuli su odlučnije, pokušavaju da stvore priliku za gol, čuvar mreže Simon dobio je nezgodnu loptu u petercu ali je na vreme ispucao u polje ispred protivničkog napadača.

25. minut: Nemačka i Španija imaju vođstvo od po 1:0, samim tim i plasman u osminu finala na SP, potpuno kontrolišu situaciju na terenu.

20. minut: kombinovali su Sane i Gnabri po levoj strani, ušli u kazneni prostor Kostarike i iznudili četvrti korner za "pancere".

15. minut: Opsada gola Kostarike se nastavlja, Gorecka je na drugoj stativi sačekao centaršut i bio neprecizan.

12. minut: GOOOL!! Španija vodi protiv Japana, Alvaro korata jeudarcem glavom doneo vođstvo, idealnio je centrirao Aspilikueta.

10. minutu: GOOOL!! Inicijativa Nemačke donela je rezultat, Serž Gnabri je udarcem glavom pogodio suprotan ugao posle centrašuta Rauma.

9. minut: Tomas Miler je prihvatio idealan centrašut u peterac rivala, ali je u padu šutirao glavom pored stative.

8. minut: Napadač Nemačke Musijala zaustavljen je u solo prodoru u šesnaestercu Kostarike

7. minut: zapretila je i Španija protiv Japana koji se odbranio i loptu iz peterca izbacio do Busketsa, šut veziste "furije" završio je preko gola.

6. minut: iniciijativa Nemačke, izvela je već drugi korner, ali je protivnik otklonio opasnost.

3. minut: šansa za Nemačku posle šuta Musijale i odbrana golmana Kostrarike Navasa koji je loptu izbacio u korner.

1. minut: Utakmice su počele

Španija i Nemačka bile su apsolutni favoriti na početku turnira u grupi E, ali se u međuvremenu svašta izdešavalo i "digitron" se pokvario.

Japan je šokirao Nemačku (2:1), a onda stečeno iz duela sa "pancerima" obezvredio porazom od, u tom momentu, posrnule Kostarike (0:1) koju je Španija prethodno pregazila sa 7:0.

Uoči poslednjih 90. minuta u grupnoj fazi Nemačka je na poslednjem mestu, ima samo bod na kontu i protiv Kostarike trebaće joj što ubedjljivija pobeda za prolaz u narednu rundu takmičenja, ali i da se ostale kockice slože. Plasman "pancera" zavisiće dosta od selekcije Španije, priželjkuje se pobeda protiv Japana, ali bi i remi na tom meču dobro došao Nemcima.

"Samuraji" imaju gol razliku 2:2, pa bi trujmf nad Kostarikom od dva gola razlike i više odveo "pancere" u nokaut fazu.

Izabranici Luisa Enrikea su u najboljoj poziciji. Drže prvo mesto sa 4 boda, igraju protiv Japana i imaju gol razliku 8:1. Remi im garantuje prvo mesto, a čak i u slučaju poraza obezbedili bi nokaut fazu, osim ako uz trijumf Japanaca i Kostarika ne savlada Nemačku.

Kostarika ima najteži zadatak,samo pobeda može da je progura među najboljih 16 selekcija na Mundijalu.

JAPAN - ŠPANIJA 2:1

Strelac: Morata u 12. minutu za Španiju, Doan u 48. i Tanaka u 51. minutu za Japan.

Stadion: Kalifa. Gledalaca:  42.000. Sudija: Viktor Gomes (Južna Afrika)

JAPAN: Gonda - Itakura, Jošida, Tanaguči - Ito, Morita, Tanaka (od 87. Endo), Nagatomo (od 46. Mitoma) - Kamada (od 69. Tomijasu), Kubo (od 46. Doan), Maeda (od 62. Asano).

ŠPANIJA: Simon - Aspilikueta (od 46. Karvahal), Rodri, Tores, Balde (od 68. Alba) - Buskets, Pedri, Gavi (od 68. Fati) - Vilijams (od 57. F. Tores), Olmo, Morata (od 57. Asensio).

KOSTARIKA - NEMAČKA 2:4

Strelac: Gnabri u 10, Haverc u 73. i 85, Filkrug u 89. za Nemačku, Taheda u 59, Nojer autogol u 70. minutu za Kostariku.

Stadion: Al Bajt. Gledalaca: 60.000. Sudija: Stefani Frapar (Francuska)

KOSTARIKA: Navas - Duarte, Vargas, Vaston - Fuler (od 74. Benet), Borhes, Teheda (od 90. Vilson), Ovijedo (od 90, Kontreras) - Agilera (od 46. Salas), Venegas (od74 Matarita) - Kembel.

NEMAČKA: Nojer - Kimih, Zile (od 90. Ginter), Ridiger, Raum (od 67. Gece)  - Gundogan, Gorecka (od 46. Klosterman) - Sane, Musijala, Gnabri - Miler (od 67. Haverc).