NBA

Harden trojkom u produžetku sačuvao nadu Filadelfije protiv Bostona

08.05.2023 00:34
Harden trojkom u produžetku sačuvao nadu Filadelfije protiv Bostona Tanjug/AP Photo/Matt Slocum

Filadelfija je posle produžetka pobedila Boston 116:115 (107:107 - 27:19, 32:31, 33:33, 15:24, 9:8) i izjednačila na 2:2 u polufinalnoj seriji Istočne konferencije.

Fantastična partija Džejmsa Hardena, trojka na 19 sekundi pre kraja produžetka donela je Siksersima pobedu nad Bostonom koji je dva puta imao priliku da napravi drugi brejk u Filadelfiji. Međutim, Harden i Embid su uspeli da nastave seriju bar na šest utakmica. Popularni "Brada" je odigrao jednu od najboljih partija u dresu Siksersa, ubacio je 42 poena (23/16 šut, 9/6 trojke), imao devet asistencija, osam blokada i četiri ukradene lopte. Embid je dodao 34 uz 13 skokova i četiri asistencije.

Harden i Embid  nisu želeli da im se ponovi treći meč i da ih Boston "počisti" u seriji. Igrali su odlično u prvom poluvremenu, ubacili su 70 odsto poena Filadelfije koja je na pauzu otišla sa prednošću od 59:50. Embid je bio u dabl-dabl učinku već posle prvva 24 minuta. Braun i Brogdon su održavali Kelte u pristojnom zaostatku jer Džejson Tejtum "nije bio na meču" sve do poslednjeg minuta druge četvrtine. Šutirao je 8/0 do 28 sekundi pre kraja poluvremena što ne pamti kada mu se to dogodilo!

Sa četiri vezana poena na startu treće deonice, činilo se da će Tejtum uspeti anaulira prendost Filadefije. Međutim, usledio je odgovor Hardena, Herisa i Embida pa se razlika ponovo vratila na dviocifrenu.

Pojačali su igrači Bostona odbranu nad Embidu i Hardenu, ali su oslobođeni prostor odličnmo koristili Heris, Niang i Meksi, pa je Filadelfijapred poslednju deonicu zadržala devet poena prednosti (92:83).

Međutim, Boston igra jednu od najboljih odbrana u NBA ligi, na 5:25 minuta pre kraja Tejtum je doneo izjednačenje 96:96, a na 3:51 minut do kraja Al Horford je doneo Bostonu vođstvo 98:96.

Al Horford je petom blokadom na mečun zaustavio Embida, Markus Smart je pogodio trojku, Borgdon dvojcku pa su Seltiksi na dva minuta pre kraja poveli 105:100. Ipak, Harden i Taker su uspeli na minut pre kraja da izjendače na 105:105.

Smart je niskoristio dva bacanja za novu prednost Bostona na 51,1 sekund pre kraja, da bi Al Horford opet blokirao Embida na 31 sekund pre kraja. Meksi je imao ofanzivan skok, a Filadelfija šansu da izbegne poraz. Fantastični Džejms Harden je 39. poenom na meču izjednačio na 16,1 sekund pre kraja na 107:107, a Smart promašio trojku uz zvuk sirene pa se igrao produžetak.

Vodila se velika borba u tih pet minuta, Embid je sa linije penala doneo Filadelfiji prednost na 56 sekundi pre kraja od 113:112, a onda je Tejtum pogodio svoju prvu trojku na meču i 36 sekundi pre kraja vratio dva poena prednosti gostima.

Moćni Harden je vratio trojkom prednost Filadelfiji na 19 sekundi pre kraja. Imao je Boston poslednji napad, Tejtum je izgubio previše vremena, pa je trojka Smarta došla po isteku vremena!

Kod Bostona Tejtum je na kraju biuo najefikasniji sa 24 poena, 18 skokova, 6 asistencija i četiri blokade. Braun je dodao 23, Smafrt 21, Brogdon 19, Bajt 12, a Horford 10, uz sedam skokova i čak šest blokada. Naredni meč se igra u Bostonu 10. maja.