Evroliga

Poraz Crvene zvezde u Francuskoj: Džejms i Monako krunisali istorijsko veče trijumfom

Autor: Aleksa Janković

07.03.2024 21:04
Majk Džejms i Jago Dos Santos na utakmici Monako - Crvena zvezda Profimedia
Majk Džejms i Jago Dos Santos na utakmici Monako - Crvena zvezda

Košarkaši Crvene zvezde su poraženi na gostovanju od Monaka 98:80 (25:17, 21:21, 23:22, 29:20) u okviru 28. kola Evrolige. Utakmicu je obeležio i Majk Džejms koji je postao najbolji košgeter u istoriji elitnog košarkaškog takmičenja.

Najefikasniji u redovima ekipe sa Malog Kalemegdana bio je Luka Mitrović sa 18 poena, a pratili su ga Jago Dos Santo sa 16, Džoel Bolomboj sa 12 i Rokas Giedraitis sa 11. U ekipi Monaka je najbolji bio Džejm sa 20 poena, Donatas Motiejunas i Eli Okobo su ubacili po 14, a Džeron Blosomgejm je dodao 12.

Gosti iz Beograda su nešto bolje otvorili meč i na krilima Luke Mitrovića vodila većim delom prvog kvartala. Ipak, druga petorka "kneževa" je vrlo brzo anulirala sve to i  obezbedila pristojnih +8 u korist domaćina nakon 10 minuta igre.

U drugoj deonici je Monako otišao čak dvocifrenu prednost (+11). Upravo tada je Džejms ispisao istoriju i postao najbolji poenter u istoriji Evrolige. Amerikanac je pretekao Vasilisa Spanulisa koji je držao prvo mesto do sada. Kada je u pitanju sama utakmica, Crvena zvezda je u drugo poluvreme ušla sa zaostatkom od osam poena.

Srpska ekipa je u trećoj četvrtini uspela da se u potpunosti vrati u meč (55:55) zahvaljujući odličnoj timskoj odbrani i strpljenju u napadu. Ipak, usledila je nova serija izabranika Saše Obradovića, te je Monako u završnih 10 minutau ušao sa 9 poena prednosti.

Domaćin je poslednji period otvorio sa dve trojke Elija Okoba i otišao na +15. Ekipa Janisa Sferopulosa nakon toga nije uspela da se spusti na jednocifren zaostatak i ozbiljnije ugrozi rivala. Šta više prednost domaćina je samo rasla, a na minut i po do kraja je iznosila i maksimalnih +22. Crveno-beli su tako upisali 18. poraz u Evroligi i dodatno otežali sebi borbu za eventualni plasman u plej-in.