Izdvajamo
Mladost i iskustvo za prolaz Monaka!
Izvor: Mondo | Autor: mondo.rs | Postavljeno: 19.04.2017.
Guliver/Getty Images/Michael Steele
Mbape i Falkao brzo doneli "kneževima" 2:0, Borusija nije mogla više od počasnog gola. "Rezervista" Žermen nakon pola sata neizvesnosti otklonio sumnje u trijumf Francuza i plasman u polufinale Lige šampiona.

Za razliku od onog protiv Juventusa (0:1, 0:0), drugo četvrtfinale za tri sezone pod vođstvom Portugalca Leonarda Žardima - ali u bitno drugačijem sastavu - bilo je uspešno za ekipu Monaka.

Tim iz kneževine, pun mladih i perspektivnih igrača, sa iskusnom osovinom Subašić - Glik - Mutinjo - Falkao, nadigrao je Borusiju iz Dortmunda u 180 minuta ultraofanzivnog dvomeča i zasluženo se obreo među četiri najbolja na "starom kontinentu".

Monako - Borusija 3:1 (prvi meč 3:2)!
/Mbape 3, Falkao 17, Žermen 82 - Rojs 48/

Prvi polufinalisti u utorak su postali Real i Atletiko Madrid, dok je Juventus u sredu komotno odbranio 3:0 iz prvog meča protiv Barselone.

Žreb je u petak u 12 časova, a polufinalne utakmice 2. i 3, odnosno 9. i 10. maja.

Sedam dana nakon okršaja na "Signal Iduna parku", a osam posle bombaškog napada na Borusijin timski autobus, Monako je i na stadionu "Luj Drugi" bolje počeo utakmicu.

Žardimov tim iskoristio je lošu postavku Tomasa Tuhela (3-4-2-1), rano došao do ubedljivih 2:0, što je uz "plus" iz Dortmunda ostavilo gostima minimalnu nadu u preokret.

Kilijan Mbape smestio je u mrežu odbitak nakon šuta Mendija i odbrane Burkija, a Radamel Falkao "zaplivao" i pogodio glavom na centaršut Tome Lemara.

Tuhel je izmenama u 27. minutu i na poluvremenu korigovao formaciju, Osman Dembele doneo je probojnost po desnom boku i "milioneri" su njegovom asistencijom Marku Rojsu u 48. minutu stigli do gola koji ih je vratio u život.

Međutim, uprkos inicijativi, Borusija nije uspela da stvori nijednu stopostotnu šansu za izjednačenje, dok je na drugoj strani bila izložena kontrama, od kojih je jedna "upalila" u 81. minutu.

Lemar je presekao dodavanje Piščeka i uposlio Valera Žermena, koji se bukvalno pola minuta po ulasku sa klupe upisao u strelce i rešio meč - 3:1!

Monaku je ovo četvrti plasman u polufinale otkako je u sezoni 1992/93 počela da se igra Liga šampiona. Prethodno su to uradili 2004. godine (kod trenera Didijea Dešana igrali su Žili, Morijentes, Evra...), kada ih je u finalu ukrotio Porto, predvođen sa klupe Žozeom Murinjom...

MONAKO: Subašić, Ture, Glik, Žemerson, Mendi, Bakajoko, Mutinjo, Silva (od 90' Rađi), Lemar, Mbape (od 81' Žermen), Falkao (od 67' Dirar).

BORUSIJA: Burki, Pišček, Sokratis, Ginter, Gereiro (od 72' Pulišić), Vajgl, Šahin (od 46' Šmelcer), Durm (od 27' Dembele), Rojs, Kagava, Obamejang.